fallback

Млади и недоволни - младежите у нас масово искат 1000 лв. заплата, за да започнат работа

Към момента младежката безработица е 20%, но с тенденцията да намалява

06.10.2015 | 15:15 Автор: Ирина Георгиева

В българското общество се наблюдават разпадащи се семейни ценности. Висшето образование не беше реформирано както трябва, а беше оставено да се оправя само. На тази тема се спря екипът на предаването ДНЕС с водещ Мартина Ганчева.

"Не държавата трябва да определя квоти. Икономиката е тази, която трябва да решава. Нишката не е скъсана, но е все по-трудно да се привлече вниманието на студентите." - коментира политологът Христо Панчугов. 

Плащайки ниски такси, студентите не са мотивирани да искат качествено образование, смята икономистът в Института за пазарна икономика Явор Алексиев. Според него няма пречка висшето образование да стане частно. И начинът на финансиране трябва да се промени.  

"Има хроничен недостиг на средни специалисти в сферата на промишлеността и строителството." - отбеляза Алексиев.

"Безработицата води до хроничен стрес и безпокойство." - категоричен е психологът Пламен Димитров. 

Според Димитров има две групи нещастни хора - едните са с висока професионална квалификация, но не могат да се реализират, другите имат ниска мотивация, макар че са във видимо добра работна среда. 

Още по темата

"Цената на труда е много ниска, може би най-ниската в Европа." - отчете Димитров и допълни, че страната ни е в хронична, контролирана мизерия. 

Да се създаде Национален съвет с представители на бизнеса и държавата, предложи Димитров.

Към момента младежката безработица е 20 %, но с тенденцията да намалява през тази година, посочи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин. По думите му 35 000 души до 24 години са трудово незаети. Според него дуалният модел на образование е добър пример. 

На свой ред бившият социален министър Христина Христова представи данни от Агенцията по заетостта, според които 250 000 души са обезкуражени и повече от 3 години нямат работа. Според нея процентът на трудово незаетите млади у нас е 26 на сто. 

И останалите акценти от предаването:

Вижте всичко това от видео файла:

 

fallback
fallback