В днешния епизод на "Провокативно" стартира нова документална рубрика. “Събитийно” ще представя история или събитие, които са предизвикали вниманието ни през седмицата . В първото й издание започва поредицата "Поколението" – как се извървява пътя от детството до зрелостта? Защо в България абитуриентският бал е толкова значим? В какво се е превърнал? И колко струва? Кои са днешните абитуриенти и как се подготвят за един от най-важните (според тях) моменти в живота си?
Примерът на добротворство и приемственост в училище се превръща в модел на поведение и извън него. Ето защо в първия епизод разказваме за благотворителната кампания "Мечтаната дреха", организирана изцяло от учениците от 10 и 11 клас в Професионалната гимназия по облекло "Княгиня Мария Луиза". В продължение на месеци с подкрепата на своите преподаватели те проектират и изработват абитуриентски дрехи за деца в неравностойно положение. Ето какво споделя Ралица, ученик от 11 клас: "Първоначално се срещнахме с едни деца от Дупница, които бяха възхитени от това, което правим. Тяхната ръководителка ни сподели, че ако не бяхме им звъннали, тя щеше да започне да търси спонсори за техните костюми и рокли. И просто ние сме свалили един товар от раменете й. И ако не сме били ние, чудо е трябвало да стане."
Ана, 11 клас: "Ние помагаме не само на абитуриентите, като шием за тях дрехите, но и помагаме на себе си, защото това е едно ново предизвикателство за нас, с което израстваме."
Тази година учениците ще успеят да помогнат на 13 деца в нужда. Те са категорични, че ще продължат инициативата си и догодина.
Целия вдъхоняващ разказ ггледайте тук:
Кой стои зад опитите за саботаж срещу германския флот?
Русия отзовава посланика си в Армения – сигнал за ново напрежение
Киноиндустрията в траур: почина Марсия Лукас на 80-годишна възраст
Илияна Йотова: Ситуацията с дефицита не е специфична само за България
Деменцията не е неизбежна съдба, тя е предотвратима
Хламидиална инфекция - до какво може да доведе?
Дракункулоза (болест на гвинейския червей) – едно от последните заболявания, близки до пълна ерадикация
Комарите могат да привикнат към репелентите?!
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
Илин Димитров: България иска да развива туризма си в четири сезона
Стилияна Николова влезе във финалната битка на многобоя на Европейското
Йотова за дефицита: Има много други държави, които са в ситуацията на България
Катастрофа затруднява движението край варненското село Слънчево
Какво ще бъде времето в неделя?
Всички получават шестици – унищожава ли изкуственият интелект стойността на дипломата?
IPO-то на SpaceX поставя цена на страха да не изпуснеш възможността
Волатилна седмица за пшеницата, медта остава фаворит на инвеститорите
Томас Петер Ебм: Инфлацията влияе драматично на болничните бюджети