6 готини, текущи космически мисии

Да, хората търсят други планети и изследват Космоса

14.11.2014 | 09:15 Редактор: Ирина Георгиева
6 готини, текущи космически мисии

Трудно е да се конкурираш с първата по рода си мисия, на която сонда каца на комета и всичко това се излъчва на живо в интернет. Този проект предизвика както голяма еуфория и радост, така и драма дали сондата в действително е останала на площадката, защото харпуните, предназначени за това не успяха да се изстрелят. Тогава мнозина американци се оплакаха, че мисията е водена не от NASA, а от европейската космическа агенция (все пак NASA е част от партньорите в мисията). Въпреки това обаче има недостиг на други интересни комсически мисии в момента, отбелязват от CNN.

Вижте някои от най-интересните космически мисии в момента:

1. Нито една космическа сонда не е ходила чак до Плутон, но New Horizons има за цел да промени това. Корабът, изстрелян през  2006г. е настроен да стигне до малката, вече бивша планета на Слънчевата система през юни 2015г.

/снимка: NASA. Показва луната на Плутон, Хидра./

2. Dawn е проектиран да достигне до орбитата на протопланетата Веста и планетата джудже Церера - двете най-масивни тела в астероидния пояс между Марс и Юпитер. Мисията ще донесе на учените нови знания за това как Слънчевата система се е формирала и еволюирала. Проектът е стартирал през 2007г., а по-рано през 2014г. Dawn достигна до Церера.

/снимка: NASA. Показва Церера/

3. Мисията на марсохода Curiosity също е интересна. Той е най-модерният марсоход построяван някога, а неговата задача е да вземе и изпрати проби, с които да стане ясно дали някога Червената планета е била годна за живот.

/снимка: NASA. Показва как Curiosity взима проба от Марс./

4. Снимката /долу/ е направена на 10 март  2013г. от Cassini, космическият кораб на NASA. Мисията стартира през 1997г., а корабът вече е в орбитата на Сатурн и неговите многобройни спътници.

 /снимка: NASA/

5. Космическата обсерватория Kepler е първата мисия на NASA, която е в състояние да намери планети с големината на Земята, както и годни места за живот сред звездите. Мисията стартира през 2009г. и до момента Kepler е засякла планети-кандидати с подобни размери.

 /снимка: NASA/

6. NEOWISE може би ни кара да се чувстваме по-безопасно. Мисията използва космически телескоп да "лови" астероиди и комети, които могат да са заплаха за Земята. По време на тригодишната си мисия - от 2013г.до 2016г. NEOWISE ще идентифицира и характеризира обекти в близост до Земята и ще събере данни за техния размер, както ще направи и някои други измервания.