Комисията за КТБ предлага отпадане на банковата тайна

Липсата на информация по договори се оказал най-сериозният проблем, коментира Десислава Атанасова

02.06.2015 | 16:22 Редактор: Мариета Иванова
Комисията за КТБ предлага отпадане на банковата тайна

Временната анкетна комисия за проверка на фактите и обстоятелствата, свързани с действията на държавни органи и институции, които е следвало да упражнят контрол и противодействат на източването на Корпоративна търговска банка (КТБ) в периода 2009-2014 г., ще подготви законодателни промени, целящи да предотвратят подобни случаи в бъдеще. Това съобщи председателят на комисията и народен представител от ГЕРБ Десислава Атанасова при обсъждането на проект на доклада за дейността на комисията, предава БТА.

Едно от предложенията за промени, което предстои до часове да бъде внесено в Народното събрание, ще бъде както по искане на председателя на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, така и по искане на министъра на финансите Владислав Горанов да може да се свали банкова тайна, когато информацията касае клиенти, депозанти или кредитополучатели на банка в несъстоятелност, обясни пред медиите Атанасова, цитирана от Investor.bg.

Ще има текстове за оповестяване на сведения относно договорите, по които липсва учредяване на уговорени обезпечения и съответно - вписване на сключени договори за такива обезпечения, както и обезпечения на ценни книжа.

„Всъщност това бе най-сериозният проблем, с който се сблъскахме, след като получихме информация в комисията, а именно - голяма част от кредитите в КТБ са дадени без обезпечения на фирми, които нямат имущество, които са съвсем скоро създадени, без персонал, на свързани лица“, каза Атанасова.

На въпрос дали така ще се стигне и до последния кредитополучател по веригата Атанасова отговори, че се надява и това да стане факт.

„Ще има предложение за законова промяна, така че получените кредити от различни кредитополучатели също да станат известни, както и платените комисиони и хонорари от страна на банката“, посочи председателят на комисията.

„В устава на КТБ има възможност тя да прави дарения и на политически партии. Ще бъде интересно да видим дали такива дарения са съществували“, коментира Атанасова.

На въпрос каква част от кредитите има шанс да бъдат върнати и кога ще бъде назначена разследваща фирма Атанасова отговори с уговорка, че това е извън дейността на оглавяваната от нея комисия, но и че се полагат огромни усилия да се избере достатъчно популярна и професионална фирма с достатъчно опит.

„От отчета на синдиците е видно, че с добри темпове започват съдебни дела за обезпечения, които следва да се върнат в масата на несъстоятелността на банката. Надявам се, че и синдиците, и председателят на фонда ще си свършат работата и ще има избрана фирма, която да потърси всички раздадени средства“, заяви Атанасова.

Предстои на работно заседание в петък всички предложения за законодателни промени да бъдат обобщени и да бъде подготвен и окончателен доклад на комисията.

Йордан Цонев коментира, че има два варианта - или комисията сама да подготви текстовете на промените и да ги внесе, или да направи препоръки за промени, а ресорните парламентарни комисии да се заемат с тях.

„Важно е да кажем комисията на какво се е натъкнала и какво трябва да се промени, за да се предотвратят подобни кризи в бъдеще“, добави той.

Предстоящите промени ще бъдат в Закона за кредитните институции, уточнява БТА.