Сигурност? ДАНС се информира за пътниците от авиопревозвачите

Промените са наложителни заради тежката организирана престъпност

10.02.2016 | 12:02 Редактор: Ирина Георгиева
Сигурност? ДАНС се информира за пътниците от авиопревозвачите

ДАНС ще събира информация за пътниците от авиопревозвачите. Това стана с приемането на последните промените в Закона за Държавна агенция "Национална сигурност", предаде Агенция "Фокус". Заложено е да се събират резервационните данни на пътниците (PNR данни), които представляват информация, предоставена от пътниците и събирана и съхранявана от въздушните превозвачи - в тях е включена информация за резервация/издаване на билета, планирана(и) дата(и) на пътуването, имена на пътника, дата на раждане, адрес и координати за връзка, информация относно плащането, данни за пълния маршрут на предвиденото пътуване, пътническа агенция или пътнически агент, данни от самолетния билет, всички събрани предварителни данни за пътниците (API данни) и др. 

Още по темата

Мотивите за внасянето на промените за използването на информация за пътниците, събирана от авиопревозвачите са, че това е важен инструмент за осъществяване на превенция, установяване и разследване на престъпления и наказателно преследване на извършителите. Анализът на PNR подпомага идентификацията на високорискови пътници, непознати до момента на компетентните органи, в контекста на борбата с тероризма, трафика на наркотици, трафика на хора, сексуалната експлоатация на деца и други тежки престъпления.

Промените са наложителни заради тежката организирана престъпност, както в Европа, така и в САЩ, смята вносителят им. След терористичните нападения от 11 септември 2001г., неуспешният терористичен опит през август 2006г. за взривяване на няколко самолета от Великобритания за САЩ и опитът за терористичен акт на борда на самолет от Амстердам за Детройт през декември 2009г. показаха възможностите на терористите да организират атаки срещу международни полети в която и да е държава. Сериозната загриженост за световната сигурност, предизвикана от бруталното насилие, упражнявано от терористичната организация "Ислямска държава", предизвика ООН да препоръча през 2014 г. на държавите да променят наказателното си законодателство.