"Свински", "Швейцария", "Виктория" – грипът идва

Лекарите предупреждават да не се самолекуваме

08.02.2016 | 11:01 Редактор: Мария Аладжова

Пикът на грипната вълна настъпва - днес трябва да стане ясно дали ще бъде обявена епидемия в още 5 области в страната, съобщава bTV, цитирани от Dnes.bg

Най-много болни в момента има в областите Пазарджик, Габрово, Видин, Сливен и Ямбол. Грипна епидемия е обявена в Стара загора от няколко дни, но въпреки това учениците ще трябва да отидат на училище, за да бъдат преброени.

Според епидемичните данни в момента у нас най-разпространен e познатият ни от няколко години грипен вирус, който предизвика пандемия през 2009-а година, а именно - така нареченият свински грип.

Особеното в актуалния вирус е, че засяга най-често активните млади хора на възраст 15 – 30 години. В 70-80% от случаите усложненията са свързани с бързо развитие на тежка вирусна пневмония с евентуално достигане до дихателна недостатъчност.

Най-важният съвет на лекарите е да не се предприема самолекуване.

"Лекарствата за грип са много ефективни", обясни пред Нова тв проф. Тодор Кантарджиев, директор на  Националния център по заразни и паразитни болести.

"Тези лекарства обаче са ефективни в началото на заболяването. Най-добре е човек да ги има вкъщи. Ако се почувства зле, може след като се консултира с лекар да започне да ги приема веднага", подчерта той.

"В началото на епидемията 80% от заразените, настанени в болница бяха деца", заяви той. По думите му през последната седмица в референтната лаборатория по грип са получени още 120 материала на тежко болни от цялата страна. От тях има 25 доказани случаи на свински грип, три са били "Швейцария", а шест - "Виктоия".

"Ако децата са болни е по-добре за тяхното и за здравето на другите деца да не ходи на училище. Ако детето отиде болно в училище и прекара часове с другите деца, пръски от кашлицата може да попаднат на всички повърхности. Ако другите деца пипнат тези повърхности и след това докоснат лицето си, веднага ще се заразят", обясни проф. Кантарджиев.

"Българинът има един много погрешен навик. Когато кашля слага ръка пред устата си, но след това със същата ръка се здрависва или пипа различни повърхности и така може да зарази други хора", коментира още той.