МЗХ инициира промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи

Измененията са в подкрепа на животновъдите и млекопроизводителите

21.05.2015 | 12:10 Редактор: Ирина Георгиева
МЗХ инициира промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи

МЗХ инициира промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи в подкрепа на животновъдите и млекопроизводителите. Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева след проведена среща с премиера Бойко Борисов и представители на животновъдни организации и млекопроизводители в МС. Министър Танева бе категорична, че с промените, всички ползватели на постоянно затревени площи, които не притежават животни, ще бъдат задължени или да се снабдят с такива или договорите им ще бъдат прекратени.

"Основната промяна в Закона ще бъде, че всички ползватели на постоянно затревени площи, включващи пасища, ливади от общини и/или от държавата, които не притежават животни, или достатъчно на брой такива, ще бъдат задължени до 2 февруари 2016 г. или да се снабдят с животни по тази норма, или договорите ще бъдат прекратени." - каза министър Танева

Става въпрос за договори, които представляват около 35% от постоянно затревените площи, собственост на общини и държавата, уточни министър Танева. По думите й, другите промени целят подобряване на процедурата по разпределение на фонда от постоянно затревени площи между животновъдите по определената норма.

Министърът на земеделието допълни, че до края на 21 май проектът ще бъде публикуван за обществено обсъждане на интернет-страницата на МЗХ и процедурата за приемането на законопроекта ще бъде стартирана.

Втората мярка, която държавата ще предприеме в подкрепа на животновъдите и млекопроизводителите е чрез помощ по схемата de minimis да бъдат разпределени по 7 лв. на овца-майка, а за млечното говедовъдство по 100 лв. на млечна крава, като общият бюджет за двете помощи е 26 млн. лв., допълни министър Танева. Очаква се решението да бъде прието на заседание на УС на Държавен фонд „Земеделие“.

"За новата учебна година Министерството ще приложи и Схема „Училищно мляко“ за детските градини и училищата с общ бюджет около 8 милиона лева." - подчерта министър Танева и допълни, че тази схема има много малък процент европейско подпомагане.

Десислава Танева съобщи още, че в момента се готвят и изменения на изискванията по БДС за млечни продукти, както и изискването за етикетиране и с българското знаме на продукти, съдържащи българско мляко.