Ръководството на МВР против увеличаване на възрастта за пенсиониране

Позицията е подписана и от вътрешния министър Румяна Бъчварова

05.05.2015 | 14:28 Редактор: Мариета Иванова
Ръководството на МВР против увеличаване на възрастта за пенсиониране

Ръководството на МВР подкрепи искането на синдикатите от догодина служителите на министерството да се пенсионират на 50 години и тази възраст повече да не нараства. Позицията е подписана и от министър Румяна Бъчварова и е изпратена до социалния министър Ивайло Калфин, пише Dnes.bg.

Неговото предложение е от догодина работещите в сектор "Сигурност" да се пенсионират на 52 години и 10 месеца.

Пакетът от промени в осигурителната система трябва да бъде съгласуван на 12 май с Националния съвет за тристранно сътрудничество и след това одобрен от правителството и внесен в Народното събрание.

През следващата седмица бизнесът, синдикатите и правителството ще обсъждат и промени в Кодекса на труда. Социалното министерство предлага и служителите по трудови правоотношения, заети в администрацията, да получават работно облекло, съобщава БНР.

С нова разпоредба ще се регламентират и еднодневните трудови договори. Първоначално те ще се използват от производители на плодове, зеленчуци и розов цвят, кампанията по прибирането на реколтата.

Работник не може да сключва повече от 90-дневни договора в рамките на година. Заработеното ще се плаща в края на всеки работен ден лично срещу разписка. Осигуровки авансово работодателят ще внася в НАП за пенсии, трудова злополука и здраве. Безработни хора на социални помощи няма да бъдат  лишавани от тях, ако работят по схемата.
Държавата ще въведе и работно време с променливи граници в производствените предприятия, където е възможно.

Наетите, след съгласие от работодателя, ще могат да определят времето на задължително присъствие на работното място, пет или шест часа. Останалите два или три от работния ден ще ги отработват преди или след края на официалното време, но не бива да се трудят повече от 12 часа дневно.

Гъвкавото работно време ще даде възможност за по-добро съвместяване на трудовия и личния живот, пише в мотивите към предложението.

С друга промяна в Кодекса на труда се предлага неплатеният служебен или творчески отпуск да се зачита и за трудов стаж.

В Кодекса на труда ще се създаде нова разпоредба. Тя пък ще задължи работодателят да води трудово досие на всеки работник. То ще се създава при постъпване на работа и в него ще се съхраняват документи по възникване и прекратяване на правоотношението. Работникът ще има право да получава заверени копия при поискване.