Skymark, третият по големина авиопревозвач в Япония, е пред угрозата да фалира поставен под заплахата от солени глоби заради невъзможността да плаща вноските си по договор за закупуване на шест самолета от Airbus. В резултат на това от Airbus прекратиха договора, но вече два от самолетите, поръчани от Skymark, са построени и няма да е лесно да бъдат продадени.
Японската компания се намира в тежко финансово състояние и обяви нетна загуба от 56 милиона долара за второто тримесечие на 2014.
Договорът за поръчката на шестте самолета А380, които са и най-скъпите самолети за пътнически полети, е подписан през 2011. Още тогава обаче има съмнения дали това решение е правилно, защото планът на Skymark е бил да използва самолетите за полети между Токио и Ню Йорк- маршрут, който е обслужван от две съвместни дружества между американски и японски авиокомпании. Цената само на един от поръчаните самолети е около 414 милиона долара, което значи, че стойността на цялата поръчка е щяла да достигне 2,5 милиарда долара.
Очакваните глоби от неизпълнението на параметрите по договора може да достигнат 681 милиона долара. В случай че това стане, е много вероятно Skymark да фалира. Освен това компанията едва ли ще възстанови 255 милиона долара, които вече е изплатила на Airbus като вноски по договора за поръчката.
В резултат на трудностите пред компанията цената на акциите ѝ се е сринала наполовина от началото на годината.
Зеб Екарт, Bloomberg
Чистка: Тома Белев е отстранен от поста на съпредседател на "Зелено движение"
Рядкост в политиката: Партията на Васил Божков се саморазпусна
Австриец пострада при падане от зид в резервата във Велики Преслав
Консултант по проект на ЕС отива на съд за измама за 100 000 евро
Кои са признаците за недостиг на витамин Д?
Защо все повече мъже започват да губят косата си преди 35-годишна възраст?
Серотонинов синдром – как се разпознава и овладява опасната лекарствена реакция?
Нова молекула дава революционна надежда в борбата срещу Алцхаймер
Какво да наблюдаваме в небето през юли: Еленова луна, Делта Аквариди, редки планетарни съединения
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
Адреналин, скорост и зрелищни битки белязаха старта на Националния шампионат и Балканска Джет Ски Купа във Варна
Започна кандидатстудентската кампания в Икономически университет – Варна
България заема 56-та позиция в Световната класация за конкурентоспособност за 2026 г. на IMD-Швейцария
Ивелин Михайлов закрива "Исторически парк"
169 свободни места са обявени за трето класиране в детските ясли във Варна
Британският премиер Киър Стармър подаде оставка
Tencent тества AI асистент за WeChat в Китай
Японският индекс Nikkei 225 за първи път премина границата от 72 хил. пункта
Износът на ирански суров петрол през Ормузкия проток расте