България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Експерт: Справянето с проблема с урана във водата в Тракия ще е дълъг процес

Трябва да се премине към по-съвременни технологии за пречистване на кладенците, смята проф. Павел Пенчев

17.08.2018 | 09:35 Редактор: Велислав Филипов
Експерт: Справянето с проблема с урана във водата в Тракия ще е дълъг процес

Нов случай на замърсена от уран вода в Харманли. Властите наложиха забранена за пиене и готвене. Ограничението важи не само за града, но и за четири села в общината.

В града вече има водоноски, а от общината започват да доставят минерална вода в здравните, социалните и учебните заведения.

Според проф. Павел Пенчев, председател на Българската асоциация по подземни води и преподавател по хидрология в Минно-геоложкия университет, цялата Горнотракийска низина е наситена с уран и там по принцип водата е с по-високи показатели.

"Този район влезе още миналата година в новините, когато се спря ползването на вода за питейни цели в Хасково. Тогава му се даде по-широка гласност. Този проблем ще се разреши бавно и трудно. Самата вода не е замърсена от уран само от мините. Там има повишена радиоактивност на водата", категоричен е експертът в "България сутрин".

По думите му кутията на Пандора е била отворена доста отдавна, когато уранът в земята е започнал да се извлича, като по този начин е попаднал в почвата, а след това във водата.

"Уранът е токсичен компонент. Очевидно има някакъв риск за здравето. Този въпрос досега можеше да се реши, но не се прави много по въпроса. Трябва да се премине към по-съвременни технологии за пречистване на водата. Повърхностните води не са добри, а други кладенци надали ще има", отбеляза специалистът.