"Жълтите жилетки" протестират вече повече от три месеца, но броят на демонстрантите е значително по-малък спрямо първите дни на френското недоволство. Карин Глоанек Морен, евродепутат от френската социалистическа партия, смята, че движението не е стихнало, но е започнало да върви в различен ритъм.
"Това е едно изключително силно движение на недоволството, чиито корени са много дълбоки. Недоволство, което трябваше да бъде чуто", настоя тя в специално интервю за Bularia ON AIR.
Морен смята, че "Жълтите жилетки" се опитват да се трансформират от изцяло гражданско движение в организация с определена структура, а политическите идеи в него идват от различни посоки.
По думите ѝ изготвените листи за евроизборите от страна на "Жълтите жилетки" няма да сполучат.
"Хората, които се мобилизират, нямат еднакъв ангажимент към движението. Виждаме, че те идват от много различни социални категории. Дори да имат общи искания по социални въпроси, решавайки да влязат в политическия процес, ако става дума за създаване на партия, те ще осъзнаят, че политическата битка изисква общи правила. Нещо, което според мен ще им е доста трудно", каза още френският евродепутат.
Карин Глоанек Морен заяви също, че възходът на популизма в Европа рефлектира върху отношението към медиите и свободата на словото.
По думите ѝ пример за това е Франция с агресивните реакции срещу пресата от последните години и нападнатите журналисти по време на демонстрациите на "Жълтите жилетки".
"Нападенията над журналисти са изключително сериозен проблем, затова има нужда от спешна и категорична реакция на европейско ниво, за да защитим свободата на словото", посочи Карин Морен пред специалния ни пратеник в Страсбург Цветана Балабанова.
Гледайте видеото с цялото интервю.
Харесайте и страницата ни във Facebook ТУК
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Метформинът действа вероятно основно в червата
Имунизационна стратегия след първата година – надграждане и устойчивост на имунитета
Психология за родители: Първите дни у дома – адаптация на семейството
С какви процедури да подготвим тялото за лятото?
Учени алармират: Мощните тайфуни ще станат още по-силни и до 5 пъти по-чести
Огромен астероид, способен да унищожи цял град, се приближава към Земята
Curiosity на НАСА засне скалата, заседнала в роботизираната му ръка
Една невероятна теория гласи: Други версии на вас може би вече влияят на живота ви
Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Куба е изчерпала запасите от горива и е потопена в мрак и протести
Кадър на деня за 14 май
S&P 500 и Nasdaq постигнаха нови рекорди
Търсенето от финансови компании съживи наемите на офиси в Лондон