В Париж въвеждат таван върху наемите на жилища

Глобата за нарушителите е между 5 000 и 15 000 евро

30.05.2019 | 21:26 Редактор: Василена Василева
В Париж въвеждат таван върху наемите на жилища

Властите в Париж ще въведат ограничение за наемите на жилища от 1 юли тази година, съобщава френският вестник Le Figaro.

Ограничаването на наемите, което беше въведено за първи път през 2015 г. и беше отменено в края на 2017 г., сега ще бъде задействано от желаещите градове за срок от пет години до 2023 г.

Целта на мярката е да се бори с "прекомерно високите наеми и да предотвратява зловредното повишаване на наемите", каза префектът на Париж Мишел Кадо. "Решението изразява желанието на правителството и на мнозинството да се бори със скъпите жилища", заяви от своя страна министърът по въпросите на жилищната политика Жулиен Денорманди.

Според кметството в Париж това е "добра новина за покупателната способност на жителите, която днес е намалена от равнището на наемите".

Националният съюз на собствениците на недвижими имоти обаче изрази опасение, че мярката може да доведе до намаляване на предлагането. То се потвърждава от изследване на Обсерваторията за наемите в Парижка област (Olap), според което поставянето на таван върху наемите ограничава злоупотребите, но също и предлагането на жилища под наем. Допитване от февруари пък показа, че близо половината от собствениците на жилища са готови да се откажат от отдаването им под наем при ограничаване на наемите.

Между 2015 и 2017 г., когато ограничението е било в сила, наемите на жилища в Париж са отбелязали умерен ръст от 0,4% до 0,6%, сочат данни на Olap.

От 1 юли собствениците на жилища под наем трябва да се съобразяват с "референтен наем“ на квадратен метър, като цената на жилищата им може да бъде с до 20% по-висока от него и с до 30% по-ниска.

При нарушаването на тавана на наемите собствениците може да получат глоба от 5 000 до 15 000 евро за юридическо лице (имотна агенция или платформа), намаляване на наема и връщане на наемателя на надвзетите средства. Освен това наемателят може да съди собственика, ако референтните наеми не са включени в договора за наем.

Снимка: Pixabay

Oще икономически новини четете в Investor.bg