Признаването на българското малцинство в Албания безспорно е голям и исторически успех. Зад това мнение се обединиха Ива Крумова от Агенцията за българите в чужбина и Любомир Милошев от ВМРО в студиото на предаването "Денят ON AIR".
"Проблемите идват от политиката за македонизация. Самите хора там не са имали достатъчно самочувствие да извоюват това нещо. Правителството трябва да се задейства и да обърне внимание на тези хора, като на хора с българско потекло", обясни Крумова.
Тя цитира данни, които показват, че според Албания в държавата има 40-45 хил. души с българско потекло, но според българската общност те са над 100 хил.
"Това е исторически успех!", категоричен бе Любомир Милошев пред Bulgaria ON AIR.
Той е на мнение, че заслугата е обща - най-вече на българските общности в Албания, които поддържат културен живот, въпреки че толкова години са мачкани.
Още през лятото от "Обединени патриоти" и "Воля" се "хванаха за гушите" заради вероятно забавяне на издаването на удостоверения за български произход. Според Милошев не може да се хвърлят обвинения за корупция по този казус, тъй като лицата, които кандидатстват освен български граждани стават и граждани на ЕС.
"Забавянията бяха започнати от лоша практика от правителството на г-н Орешарски. Тогава организирахме протести да има максимално облекчен режим. Той трябва да е облекчен, но българската държава да има инструменти за контрол", обясни Милошев.
Ива Крумова посочи, че в даден момент е имало предложение това удостоверение да се издава от МВР.
"В Агенцията за българите в чужбина има експерти с дългогодишен стаж, които изучават тези общности и знаят във всяко едно село къде точно има българи", коментира тя.
Заблуди, които държат хората в нещастни връзки
Сандали, които ще са хит през лятото
7 предложения за юнски маникюр: Модерни и свежи визии за летния сезон
Кой е цветът на месец юни 2026?
Нарушената мозъчна пластичност при аутизъм може да е обратима
Кои лекарства за кръвно се понасят по-добре според нов анализ
Таргетна терапия удължава живота при платинум-резистентен рак на яйчниците
Как да се предпазим от хепатит A по време на почивка?
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
От парламента към Мондиала: За кого ще стискат палци българските депутати?
Как пограничните села посрещат мигрантския поток?
Изкуствен интелект създаде първата по рода си ваксина срещу бъдещи пандемии
Азат, който пази варненския плаж от 1969 година
Доклад на ООН: Изкуственият интелект скоро може да използва повече вода, отколкото консумира човечеството
Пет ключови въпроса преди следващото решение на ЕЦБ за лихвените проценти
Кадър на деня за 6 юни
Загубата на биоразнообразие може да отприщи вълна от кредитни кризи
Чаят заплашва електропреносната мрежа на Великобритания на Световното по футбол