Приемането на България в Шенген ще е позитивен знак, твърди Митов

Той се срещна с министъра по европейските въпроси на Норвегия Елизабет Аспакер

16.02.2016 | 18:17 Редактор: Мария Аладжова
Приемането на България в Шенген ще е позитивен знак, твърди Митов

Даниел Митов се срещна днес с министъра по европейските въпроси на Норвегия Елизабет Аспакер, съобщиха от пресслужбата на МВнР.

По време на разговорите двамата обсъдиха развитието на двустранните отношения между България и Норвегия. Били са дискутирани възможностите за увеличаване на финансирането за страната ни по Норвежкия финансов механизъм, както и мигрантската и бежанска криза в Европа.

„България е изключително доволна от добрата съвместна работа с Норвегия в сферите на борбата с младежката безработица, образованието и опазването на околната среда“, заяви Митов.

Той изтъкна готовност за засилване на сътрудничеството в множество сфери от взаимен интерес, като акцент бе поставен върху икономиката и бизнеса.

„За периода 2014 – 2021 България е четвъртият по големина бенефициент по Норвежкия финансов механизъм, като средствата за него са нараснали с 60% спрямо предишната времева рамка. Това потвърждава факта, че съвместната работа между двете страни е на високо ниво и че потенциалът за развитието й е сериозен“, заяви от своя страна министър Елизабет Аспакер. 

Тя коментира, че Норвегия гледа на страната ни като надежден и силен партньор както в НАТО, така и в Европа. 

„За нас приоритетни сфери за задълбочаване на сътрудничеството са иновациите, миграцията, върховенството на закона и интеграцията на малцинствата“, допълни министър Аспекер.

По време на разговорите двамата дипломати се обединиха около нуждата от общ европейски подход за справяне с миграционната и бежанска криза. Те акцентираха върху необходимостта от ясно разграничаване на икономическите мигранти от търсещите закрила бежанци, както и върху засилването на мерките за борба с трафика на хора. 

Министрите изтъкнаха, че спазването на постигнатите договорености за реадмисия е от изключително значение и потвърдиха позицията, че защитата на външните граници на ЕС е основна стъпка към справянето с бежанските потоци. 

В този контекст българският първи дипломат заяви, че Шенгенското пространство трябва не само да оцелее, но и да се развива ефективно. 

„Приемането на България и Румъния в Шенген ще е позитивен знак за страните ни и стимул за още по-добра работа в сферата. Решението не е изграждането на бариери вътре в Европа, а защитата на нейните външни граници“, заяви българският първи дипломат.

В рамките на срещата Митов и Аспакер обсъдиха още процеса на реформи в ЕС, кризата в Украйна, отношенията с Русия и други въпроси от актуалния международен дневен ред.