Излъгаха около 30 българи, заминали да берат боровинки в Швеция

Посолството на България в Стокхолм алармира за измами за работа в Швеция

07.08.2015 | 15:57 Редактор: Ирина Георгиева
Излъгаха около 30 българи, заминали да берат боровинки в Швеция

Около 30 български граждани, заминали за Швеция като берачи на боровинки, са потърсили съдействие от българското посолство в Стокхолм, след като са били излъгани и изоставени без никакви средства за препитание и завръщане в България, съобщиха от ИА "Главна инспекция по труда".

Според информацията на лицата е била обещана надница от 50 евро на ден, но на място те са получавали само по 5 евро, като през последните дни не са получавали нищо. Те са от Област Стара Загора, гр. Павел Баня и гр. Белоградчик и са работили в Швеция в градовете Йевле, Вестерос и Боден.

От грамата, изпратена от българското посолство в Стокхолм, става ясно, че това е поредна измама за предлагане на работа зад граница. Лицето, което е предложило заетост на потърпевшите, и ги е извозило до Швеция, се е представило само с първо име - Ивайло. Друга информация за него българите не могат да предоставят.

В тази ситуация Главна инспекция по труда няма възможност да упражни контрол и единственото, което може да направи, е да сигнализира разследващите и правораздавателните органи, както и да информира контролните органи в Швеция.

Към момента в ИА ГИТ няма постъпили други сигнали за българи, които са използвали посреднически услуги за Швеция и чиито права са били нарушени.

Инспекцията по труда използва случая, за да напомни за пореден път на българите, търсещи работа зад граница, че трябва да бъдат изключително внимателни. Да събират възможно най-много данни за лицата, които предлагат заетост в чужбина, за да могат те да бъдат идентифицирани при проблем и върху тях да бъде упражнен контрол.

Да проверяват дали посредниците имат регистрация в Агенцията по заетостта, за да изпълняват посредническа дейност или като предприятия, осигуряващи временна заетост.

Трябва да се изиска от посредника и договор с чужд работодател, за когото се осигурява работна ръка. Този договор вече не се регистрира в Агенцията по заетостта, но посредникът е длъжен да има такъв.

Посредническите агенции не трябва да вземат такси от търсещите работа лица за предлаганите посреднически услуги. Заплащането "на ръка" на частни лица за намиране на работа, в почти всички случаи, е свързано с измама, при която няма защита от държавите институции.

Трябва да тръгват от България с посреднически договор на български език с всички данни за фирмата посредник и трудов договор, също на български език, с местния работодател, с всички данни за него, както и за условията, при които ще работят. Не бива да се подписват документи на чужд език, чието съдържание е неясно за хората, които ги подписват.

Добре е лицата да проучат предварително посредника, както и чуждестранния работодател по отношение на регистрацията на фирмата в съответната държава. Да се сверят предоставените в интернет контакти с тези на официалната интернет страница на фирмата, да се осъществи по възможност контакт с неин представител, отговарящ за човешките ресурси. Не трябва да се доверяват на лица, които предлагат контакти само по интернет и отказват среща в офиса, както и да предоставят пълните си данни.

В никакъв случай да не се предоставят личните документи на чужди лица. Добре е търсещите работа лица да имат контактите на институциите, които биха могли да им съдействат при проблем, както и на българските посолства в съответната страна.

Преди 3 години правителството спешно отпусна 170 000 лева, за да прибере отново от Швеция българи, заминали да берат боровинки без трудов договор.

Фалшивата фирма обещала на българите, че със сезонната работа ще припечелят по 1000-1200 евро на месец. След като стигнали на място се оказало, че в някои райони боровинките са още зелени, а в други - реколтата е изключително слаба.