Експортно ориентираните сектори в България, като металообработването, текстилната промишленост, колценторовете и IT услугите, са атрактивни за австрийските инвеститори. Това заяви пред Bulgaria On Air Михаел Ангерер, търговски съветник на Австрия в България.
Високата безработица у нас и намалена покупателна сила на вътрешния ни пазар са истински негатив обаче, посочи Ангерер. Търговският съветник приветства усилията на настоящото правителство за повече прозрачност в провеждането на обществени поръчки и призова управляващите да продължат в тази насока.
„Смятам, че австрийски инвеститори, следят внимателно какво се случва, в разумни граници инвестират в съоръжения и производство, което се ползва за производство на стоки за чужбина. Там смятаме, че има повече интерес от нови инвеститори“, посочи той.
По данни на БНБ за периода 1996 г. - 2011 г. Австрия е сред водещите инвеститори в България с общ обем на инвестициите 5.8 млрд. евро или 14.6% от преките чуждестранни инвестиции в страната - близо 40 млрд. евро.
За 2011 г. потокът австрийски инвестиции възлиза на 553.3 млн.евро. В контекста на общия спад на инвестиции у нас за 2012 г. потокът на преките капитали от Австрия –малко над 167 млн. евро. Нетните трансакции към Австрия за същия период са в размер на 12.3 млн. евро.
Синдромът на сухото око: Какво го причинява и как се лекува
09:14 • 06.08.26
Опасните наркотици: 10 кг. фентанил убиват 10 млн. души за минути
Как да намалим стреса по естествен път
Киев: В Западна Русия е започнало разполагането на севернокорейска ракетна част
Магнезий за по-добър сън - има ли ефект?
Защо сутрин либидото е по-силно?
Идиопатична белодробна фиброза- няма специфично лечение
Лазерна литотрипсия на конкремент в уретера – подходи, показания и противопоказания
Проект „Дедал“: Термоядрен звездолет можеше да стигне до Проксима Кентавър за 36 години
Половината язовири в света може да спрат да функционират до 2060 г.
Виетнам представи дома на бъдещето със 100 прозореца и естествено охлаждане
SpaceX готви следващия полет на Starship за август с амбициозна цел
Без ток във Варна на 6 август 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (6 август)
Виц на деня - 6 август
21 ранени при катастрофи у нас през последните 24 часа
Времето във Варна на 6 август 2026
Защо проследимостта на произхода се превръща в стандарт при натуралните продукти
DeepSeek планира значително увеличение на цените за AI моделите си
Украйна има нова цел в руския тил - трудните за намиране установки за балистични ракети
Американската икономика вече е зависима от АІ