ЦСКА за рожденика Бербатов: Велик и неповторим!

За "червените" легендарният футболист изигра 65 мача

30.01.2024 | 12:10 Редактор: Искра Ангелова

Ръководството на ЦСКА поздрави бившия играч на "червените" и национал на България Димитър Бербатов по случай рождения му ден. Юношата на "Пирин" (Благоевград) навършва днес 43 години.

Ето какво написаха на своя официален сайт "армейците":

"Днес, на 43 години става великият и неповторим Димитър Бербатов!

Легендарният български нападател е един от най-ярките и емблематични фигури в историята на клуба. С ЦСКА Бербатов поема по своя дълъг и изпълнен с успехи футболен път.

За ЦСКА Бербатов играе 65 мача, като бележи 38 пъти. С "червените" печели един трофей - Купата на България през 1998/99 г., след победа с 1:0 срещу "Литекс" на финала.

Бербатов пристига на "Армията" след трансфер от "Пирин" (Благоевград), като за него са платени 800 000 германски марки.

През 1998 г. става част от юношеския отбор на ЦСКА, а през идната 1999 г. подписва професионален договор с клуба и става част от първия тим. Първият гол на благоевградчанина в официален мач за ЦСКА e при победата с 2:1 срещу "Миньор" (Перник) за Купата на България.

Дебютът му на европейската сцена отново е с екипа на ЦСКА - срещу северноирландския "Портадаун", а срещу "Конструкторул" (Молдова) Бербатов вкарва пет гола - рекорд за най-много голове в един мач за "армейците" в Европа.

Интересен факт е, че последният мач на Бербатов за "Байер" (Леверкузен) в Европа е именно срещу ЦСКА през 2005 година. Тогава "аспирините" губят на два пъти с по 0:1 от "армейците" в първия кръг в турнира за Купата на УЕФА.

Берба е футболист №1 на България рекордните седем пъти - през 2002 г., 2004 г., 2005 г., 2007 г., 2008 г., 2009 г. и 2010 г. Бербатов е лидерът на Националния отбор по футбол с капитанската лента от 2006 г. до 2010 г., когато се оттегля от него. Също така е участник на Европейското първенство през 2004 г., където е и капитан на националния отбор.

Димитър Бербатов е и рекордьор по голове за националния отбор, със своите 48 отбелязани попадения, отбелязани в 79 мача. Всички в клуба желаят на Димитър Бербатов много здраве, щастие и успехи във всички начинания!"

Снимка: Официален сайт на ЦСКА