Нов формат на Шампионската лига с 36 отбора и десет мача в груповата фаза от 2024 година може да бъде одобрен и приет още този месец, разкри президентът на Асоциацията на европейските клубове (АЕК) Андреа Аниели.
Аниели обяви, че очаква в следващите седмици да бъде реше въпросът как ще бъдат разпределени допълнителните четири квоти, след което УЕФА ще даде съгласието си за реформите, които на практика ще сложат край на идеята за Европейски Суперлига. Генералният секретар на УЕФА Джорджо Маркети коментира слуховете за Суперлигата по време на изявлението си на генералната асамблея на АЕК. "Задружността може да бъде изгубена, когато се преследват коварни идеи под претенцията за оцеляване, растеж и бизнес нужди", каза Маркети.
Новият формат на Шампионската лига е изготвен по идея на изпълнителния директор на Аякс Едвин ван дер Сар като в първата фаза на надпреварата отборите вече ще играят по десет мача срещу съперници на различно ниво. По този начин ще се изготви общо класиране, което заедно с плейофи ще определи участниците в елиминационната фаза напролет. Европейските първенства искат допълнителните четири места да бъдат дадени на шампионите на средни по сила лиги, които в момента трябва да играят плейофи, но е по-вероятно две от квотите да бъдат определени като "уайлд кард" и да бъдат заделени за най-силните първенства, които да имат и пети участник в турнира.
Според новия формат отборите ще имат по-голяма ангажираност в Европа, а според Аниели това може да се компенсира като се намали броят на отборите във вътрешните първенства. "Опитваме се да постигнем баланс от една трета международни мачове и две трети мачове във вътрешното първенство. Считаме, че за да има добър баланс, 20 отбора в едно първенство е твърде много", каза президентът на "Ювентус", цитиран от БНР.
В същото време Аниели намекна, че се готвят и други сериозни промени в европейски футбол, включително и забрана за трансфери между водещите отбори на континента.
"Моментът е добър за големи решения. Трябва да мислим за широка палитра от реформи. Можем да помислим за трансферна система, според която отборите се класират в определени групи и няма да могат да купуват играчи един от друг. Това ще подобри непряката солидарност към другите отбори и ще сложи край на трансферите за деветцифрени суми между отборите, участващи в Шампионската лига. Обсъждаме тези елементи", обясни Аниели.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
„Now Is Your Spark“: Huawei вдъхновява потребителите да подобрят живота си с технологии за всяка ситуация
ИПБ твърди: АПИ прикрива самоубийство на свой служител
Любомир Стефанов: Възможен е римейк на кабинета "Сакскобургготски"
Петър Ганев пред Dnes. bg: Дългът не е проблемът, хората да са внимателни с личните финанси
ЕС с нова стъпка за по-бърз достъп на пациентите до иновативни медицински технологии
Хипоталамична аменорея – как стресът и недохранването спират овулацията?
Деца от цялата страна изпращат „Картички на надеждата“ за недоносени бебета и техните семейства
Имунизации през първата година: Как работи имунната система на бебето, какво включва имунизационният календар и защо е важен?
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази
В Шотландия откриха мистериозен изкуствен остров, по-древен е от Стоунхендж
Китай разработи революционна „желязна“ батерия с 16-годишен живот
Учени тестват реанимиране на сърце в Космоса – системата е уникална
Спартак Варна изригна срещу президента на Добруджа
Отличиха 33 доброволци от училищните превантивни клубове във Варна
Какви бонуси без депозит ще откриете онлайн?
На изпроводяк: Гюров даде имоти на Варна и пари за нови детски градини и площадки
Двама дeвненци биха и ограбиха съгражданин, взеха му 450 евро
UniCredit продава части от руския си бизнес на инвеститор от ОАЕ
McDonald’s отчита по-високи приходи и печалба от очакваното, но сравнимите продажби изостават
Правителството връща управлението на парк „Врана“ на Столичната община
Загубата на шведския производител на електромобили Polestar расте