Очаква се Сейко Хашимото да бъде избрана за нов ръководител на организационния комитет на Олимпийските игри в Токио, след като предшественикът ѝ Йоширо Мори подаде оставката миналата седмица заради сексистки коментари, съобщава Bloomberg, цитирайки японската телевизия NHK.
56-годишната Хашимото е бивша участничка в олимпийските игри като състезателка по бягане с кънки и колоездене на писта. В момента тя заема поста на министър на Олимпийските игри, както и на министър на равенството между половете.
Хашимото е една от двете жени в кабинета на министър-председателя на Япония Йошихиде Суга.
Въпреки че комисията по подбор е взела решение да я покани за поста, не е ясно дали тя ще приеме, пише Investor.bg.Организационният комитет търси заместник на 83-годишния Мори, който беше принуден да подаде оставка, след като заяви, че жените говорят „твърде много“ на заседания.
"Ако увеличим броя на жените членове на комитета, трябва да се уверим, че времето за изказването им е ограничено, тъй като те имат проблеми с приключването, което е досадно", заяви Мори преди две седмици.
Следващият ръководител на комитета ще бъде изправен пред задачата да възстанови ентусиазма около отложените с една година Игри на фона на широко разпространените съмнения относно решението на страната да организира голямо спортно събитие по време на пандемията от коронавирус.
От организационния комитет посочват, че комисията по подбор ще има още едно заседание в четвъртък (18 февруари).
Японското правителство и организаторите на събитието заявиха, че са решени да проведат Олимпийските игри, въпреки че Токио продължава да бъде в поредното извънредно положение заради коронавируса, като само 16% от анкетираните японци смятат, че събитието трябва да се осъществи по план.
Според Суга провеждането на Игрите тази година ще подчертае победата на света над вируса.
За заместник на Мори първоначално беше спряган Сабуро Кавабучи, 84-годишен бивш футболист, но заради критиките по отношение на възрастта му, той се отказа от поста.
Снимка: Bloomberg L.P.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Беларуските "киберпартизани" пренасят борбата в Русия
На 56 и по-уверена от всякога: Дженифър Анистън впечатли с нова фотосесия
Може ли лъжица зехтин на ден да има значение за мозъка след десетилетия?
Български пробив в борбата с рака на гърдата - смесена реалност влиза в операционната зала
Откриха 641 нови гена, свързани с шизофренията
Днес е Еньовден – празникът на лечебните билки и българските фармацевти
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Американските акции се понижиха за трети пореден ден
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх