По време на полета си около Луната астронавтите от мисията "Артемис II" на НАСА наблюдаваха в реално време как метеорити се разбиват върху лунната повърхност - изключително рядко явление, което предизвиква интереса на учените, съобщиха Агенция Франс Прес и Асошиейтед прес.
"Без съмнение това бяха проблясъци от удари върху Луната. И Джереми Хансен току-що видя още един", написа командирът Рийд Уайзман по време на прелитането над небесното тяло - първото, осъществено от хора от повече от половин век насам.
"Удивително", отговори научният ръководител на мисията Келси Йънг от контролния център в Хюстън, отдалечен на около 400 000 километра.
"Не мисля, че очаквах екипажът да види подобно нещо по време на тази мисия, така че вероятно сте забелязали изненадата и шока, изписани на лицето ми", сподели тя на пресконференция на следващия ден, цитирана от БНТ.
Според данните на НАСА от вторник екипажът е сигнализирал за общо шест метеоритни удара.
Екипите на земята понастоящем се опитват да съпоставят тези наблюдения с данните от спътник, орбитиращ около Луната.
"По-голямата част от тези наблюдения са били направени по време на слънчевото затъмнение, на което екипажът е станал свидетел", отбеляза Келси Йънг.
Снимка: Reuters
Асен Тутеков е назначен за заместник-председател на Държавна агенция "Разузнаване"
21-годишна TikTok звезда беше убита при стрелба от движещ се автомобил
Д-р Георги Георгиев: Пациентите ми обикновено съжаляват, че не са дошли по-рано
Биомаркерите – важни показатели в диагнозата и проследяването на редица заболявания
СЗО: Почти 40% от случаите на рак са предотвратими
Съвети за грижа за кожата при тинейджърите
Учени откриха шесто чувство, за което малцина са чували
Космическият боклук в орбита около Земята се увеличава – колко опасен е
Астрономи откриха нова екзопланета, по-голяма е от Юпитер
ДНК от фъстъци, банани, котки и пилета откриха по Торинската плащаница
Тъжна вест! Почина Емил Нейков
България е на последно място в ЕС по дигитални умения на младите хора
Григор Димитров загуби от португалец в Швеция
ФК Аксаково започна подготовка с 30 футболисти
Варна, Аксаково и Белослав с общи мерки за събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци
КЗК одобри под условие сделката за придобиване на „Престиж“ от ирландска фирма
Кабинетът предлага ратифициране на споразуменията по инструмента SAFE
Възстановяването на производителите на чипове тласка нагоре Wall Street*
ЕК е стартирала осем наказателни процедури срещу България през юли