Много шофьори се чудят защо индикаторът за гориво се движи бавно, когато резервоарът е пълен, но след това рязко пада, когато нивото намалее. Това не е дефект, а умишлено инженерно решение, базирано на човешката психология.
Психологически трик от инженерите
Производителите на автомобили са наясно, че усещането за пълен резервоар носи спокойствие и увереност.
Затова сензорът за гориво (поплавъкът) и електрониката на таблото са настроени така, че стрелката да остава в позиция "пълно" по-дълго, отколкото реално отговаря на изразходваното гориво.
Дори след изминаване на 100–200 км, индикаторът често не помръдва. Това създава илюзия за нисък разход и отлага притеснението за зареждане.
Роля на формата на резервоара
Освен психологическия ефект, значение има и физическата форма на резервоара. Той рядко е симетричен - често има извивки и разширения, за да се впише в конструкцията на автомобила.
В горната му част, където е разположен поплавъкът, малка промяна във височината може да означава голям обем гориво.
Това означава, че при начално изразходване на гориво, поплавъкът се движи минимално, а стрелката почти не реагира - въпреки реалната консумация.
Четете повече в automedia.investor.bg
Снимка: Freepik
Иван Шишков: Потопът на „Хемус“ е резултат от изключително лошо техническо решение
На електронни табла на градския транспорт в София се изписва името на песента, с която Дара спечели "Евровизия“
Тръмп заяви, че за Иран "часовникът тиктака"
Столичната община организира музикално парти на открито за победата на Дара в "Евровизия"
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май