Китай разполага с армия от заводски роботи, задвижвани от изкуствен интелект (AI), които революционизираха производството, пише New York Times.
Фабриките в Китай се автоматизират с главоломни темпове. С инженери и електротехници, грижещи се за флотилиите от роботи, разходите за производство намаляват, а в същото време качеството се подобрява.
В резултат на това цените на много от китайските експортни стоки – двигател на икономиката на страната – остават конкурентоспособни дори при високата стена от мита, която американският президент Доналд Тръмп издигна. Китай се сблъсква и с нови търговски бариери от страна на Европейския съюз (ЕС) и развиващите се страни – от Бразилия и Индия до Турция и Тайланд.
Заводите в Китай вече са по-автоматизирани, отколкото в САЩ, Германия или Япония. На всеки 10 хил. работници в производството в Китай се падат повече заводски роботи, отколкото във всяка друга страна с изключение на Южна Корея и Сингапур, показват данни на Международната федерация по роботика.
Роботите заместват работниците
Стремежът на Китай към автоматизация се ръководи от правителствени директиви и е подкрепен с огромни инвестиции. Докато роботите заместват работниците, автоматизацията позволява на Китай да продължи да доминира в масовото производство дори когато работната сила застарява и намалява желанието си да заема работни места в промишлеността.
Основателят и главен изпълнителен директор на Yunmu Intelligent Manufacturing Хъ Лян, един от най-големите китайски производители на хуманоидни роботи, казва, че Китай се стреми да превърне роботиката в изцяло нов бизнес сектор.
"Очакванията към хуманоидните роботи са да създадат нова индустрия за електрически автомобили", каза той.
Роботите заместват работниците не само в автомобилните заводи, но дори и в хилядите по-малки работилници в Китай.
В крайпътната работилница на Илон Ли в Гуанджоу – търговския център на югоизточен Китай, работят 11 работници, които режат и заваряват метал, за да изработват евтини фурни и оборудване за барбекю. Сега той се готви да плати 40 хил. долара на китайска компания за роботизирана ръка с камера. Устройството използва изкуствен интелект, за да наблюдава как работник заварява страните на фурна, и след това дублира действието с минимална човешка намеса.
По-големите компании залагат много повече на автоматизацията
Само преди четири години същата система се предлагаше само от чуждестранни компании за роботи и струваше близо 140 хил. долара.
"Преди никога не бих си представил, че ще инвестирам в автоматизация", заяви Ли и добавя, че един човешки служител "може да работи само осем часа на ден, но една машина може да работи 24 часа".
В Нинбо огромната фабрика на китайския производител на електромобили Zeekr разполага с 500 робота, когато отваря врати преди четири години. Сега те са 820, а се планират още много.
Роботизирани колички извозват алуминиеви слитъци до автоматичен асансьор, който издига металните блокове до пещта на върха на 40-метрова произведена в Китай машина. След като се разтопи, алуминият се отлива във формите на различни части на каросерията на автомобила и други компоненти. Още роботизирани колички и понякога човек, управляващ мотокар, занасят компонентите до склад.
Четете повече в investor.bg.
Снимка: Reuters