Учените откриха нова заплаха за сателитите в орбита. Пространството около Земята, което хората могат да използват за сателити, е доста ограничено.
Ниската околоземна орбита може да побере само ограничен брой апарати и други космически кораби, преди условията да станат опасни за нормалната им дейност.
Космосът в близост до Земята може в крайна сметка да стане толкова претъпкан със сателити и космически отпадъци, че последните да се сблъскат с работещи космически кораби, причинявайки поредица от каскадни сблъсъци. И това може да доведе до пълното унищожаване на всички спътници.
Авторите на ново проучване, публикувано в списание Nature Sustainability, са използвали моделиране на емисиите на парникови газове, за да установят, че сателитите най-вероятно ще се сблъскат със сериозен проблем през следващите десетилетия, пише ScienceAlert
Учените казват, че парниковите газове охлаждат и компресират горните слоеве на атмосферата: стратосферата, мезосферата и термосферата.
Последният играе решаваща роля за устойчивостта срещу орбиталните отломки, като постепенно ги премахва от Космоса.
Но тъй като атмосферата се свива поради увеличените емисии на парникови газове, отломките остават в орбита по-дълго и това създава опасност.
Четете повече в megavselena.bg
Снимка: БГНЕС