Германският парламент се очаква да приеме днес резолюция, признаваща геноцида над арменците в Османската империя. След като вчера определи документа като смехотворен, днес Турция обяви, че вота е "тест за приятелството" между Анкара и Берлин.
За първи път в Бундестага цари такова единодушие, коментират германски медии. Християндемократите и баварските им партньори от Християнсоциалния съюз, Зелените и Социалдемократите искат да излязат с обща резолюция за престъпленията над арменците, извършени от Османската империя през 1915 г., и да ги окачествят като геноцид.
На фона на острите реакции от Анкара и протести в Берлин, любопитен факт е, че вносител на проекторезолюцията е съпредседателят на групата на Зелените Джем Йоздемир, който е от турски произход.
Лидерът на турската общност в Германия Гьокай Софуоглу определи планираната резолюция като "политическо шоу с негативни последици за вече трудните турско-германски отношения".
"Не мога да кажа каква точно ще бъде реакцията на Турция по отношение на евентуалното приемане на резолюцията. Повдигнах въпроса по време на срещата с турския ми колега в Анкара. Попитах го какво може да очакваме и отговорът беше, че ще има "предвидима реакция", коментира и външният министър на Германия Франк-Валтер Щайнмайер.
Арменският геноцид е признат от 29 държави по света,както и в 42 американски щата и в отделни провинции и щати на Австралия, Бразилия, Канада и Испания. Турция и Азербайджан са единствените две държави, които не признават този термин. Според Анкара броят на загиналите е силно завишен, а убитите са жертва на гражданска война и размирици.
Идеи за релакс за заети жени
Как храната може да подпомогне метаболизма след 40 години
Локализираха двата пожара в Хасковско
Хакан Фидан: Турция предложи мораториум върху бойните действия в Украйна (ВИДЕО)
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Пентагонът разсекрети нова порция документи за НЛО
Кинжалът на Тутанкамон е изкован от метеорит
Сондата „Луси“ на НАСА успешно тества камерите си преди срещата с троянските астероиди
Космическият влекач LINK се стабилизира и се готви за среща с телескопа Swift
Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България
Седмичен хороскоп 10 август - 16 август 2026
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Черно море представи дублиращия си отбор за есента
МВнР привика посланичката на Украйна у нас
Иран намекна за сделка за Ормуз, но само ако условията му бъдат изпълнени
Квантовата заплаха затяга примката около врата на криптовалутите
Кадър на деня за 8 август
Дронът, паднал на българска територия, най-вероятно е дрон-примамка „Майя“