Брюкселското летище "Завентем" ще отвори в неделя следобед, 12 дни след атентата на 22 март. Три полета на белгийските авиолинии "Бръселс ерлайнс" ще бъдат обслужени, а първите кацащи самолети – ще бъдат приети в понеделник. Утре от летище "Завентем" ще бъдат извършени полети до Атина, Торино и Фаро.
След атентатите, при които загинаха 32 души, а над 700 бяха ранени, националната аерогара приемаше само частни и товарни машини, тъй като залата за заминаващи пътници е сериозно пострадала.
В първите дни достъпът до летището ще е само с кола или такси като градският транспорт и влаковете няма да се движат до "Завентем".
Решението за отварянето на летището беше взето, след като късно в петък летищните власти и полицейските синдикати постигнаха съгласие по засилване на мерките за сигурност. В резултат ще бъдат наети допълнително 200 полицаи и ще се затегне подборът на хората, работещи на аерогарата. След атентатите се появиха твърдения, че сред товарачите на багажа има бивши престъпници и радикализирали се хора.
Всички пътници и автомобили ще бъдат сканирани още преди влизане на територията на аерогарата. Специални камери ще сканират номерата на колите и ще гледат хората, които са в тях. Предвиждат се и проверки на багажниците на произволно избрани автомобили. Престоят на паркинга на летището ще бъде безплатен само 10 минути. След това пътниците и техният багаж ще бъдат контролирани с метални детектори извън сградата на терминала.
Заради допълнителните проверки ще се увеличи и времето за стигане до самолетите. Вместо 1 час, както досега, пътниците трябва да бъдат на аерогарата поне 2 часа преди полета си, предупреждават властите.
Ще се изпълняват само 20% от полетите от обичайното разписание, като за час ще могат да бъдат обслужвани само 800, вместо обичайните 5000 пасажери. Все още не е обявено кои ще са полетите, които ще се извършват, но летищните власти обясниха, че полетите, по които пътниците са с по-малко багаж ще имат предимство. За пълното възстановяване на трафика от и за летището ще са нужни 3 месеца, а още толкова за цялостното възстановяване на залата за заминаване.
Bulgaria AIR, която е единствената авиокомпания, извършваща директни полети от Брюксел до български летища обяви по-рано тази седмица, че анулира графика си до понеделник, 4 април включително. Пътниците с резервации се пренасочват към Амстердам и Дюселдорф. "Wizz air", извършва по график своите от летището край белгийския град Шарлероа.
Ким Кардашян и Луис Хамилтън виждат бъдеще като двойка
Не сядай на масата, не режи нокти в петък: странните правила на гръцките суеверия
Времето утре: Жега, градусите ще стигнат 36
Технология в услуга на здравето: Huawei Watch Fit 5 Pro, който впечатли и лекарите
Вибриоза след контакт с морска вода – ушни и кожни инфекции, причинени от Vibrio alginolyticus
Учени откриха защо статините причинят мускулни болки понякога
Как стресът влияе на нервната система?
Ново проучване: Астронавтите на Марс може да не оцелеят дори със скафандри
Заради социалните мрежи: Хиляди сателити обикалят Земята
Масово измиране на насекоми: Една проста промяна може да спаси милиони
Сам Алтман: Човечеството вече е в „сингулярност“, но няма да работи по-малко
Млада жена загина в катастрофа между камион и кола
Временно пренасочват пункта за издаване на регистрационни карти на чужденци във Варна
Поклонението пред Богдан Караденчев ще е на 3 август
Кампания "Синьо сърце" ще се проведе на входа на Морската градина
Приключи първият етап от проекта за Черноморския младежки център във Варна
Какво бе решено на срещата Тръмп-Нетаняху?
Как може да има криптобенчмарк без биткойн?
Goldman: Волатилността е фактор за сделките в Европа
Държавата си връща контрола върху бизнеса на "Лукойл" в България