29-годишен американски турист загина, след като бе ударен от мълния по време на преход на вулкана Етна в Сицилия. Мъжът е бил от щата Канзас, съобщава Associated Press ("Асошиейтед Прес"), позовавайки се на италианската пожарна служба.
Инцидентът е станал в неделя вечерта. Туристът се е намирал в открита и лишена от растителност местност в района Рока Капра.
Спасителните екипи са достигнали до него с хеликоптер, но впоследствие медицински екип е констатирал смъртта му. Самоличността на загиналия не се съобщава.
Части от Етна са затворени за туристи
Мъжът е бил открит на около 1400 метра надморска височина. Властите са затворили части от склоновете на Етна за туристи заради продължителната вулканична активност. От наличната информация обаче не става ясно дали американецът се е намирал именно в една от забранените зони.
Активността на най-големия действащ вулкан в Европа предизвика сериозни проблеми и за въздушния транспорт. Заради вулканична пепел летището в близкия град Катания беше затворено през голяма част от миналата седмица.
Мълниите са взели повече жертви от вулкана
Местните власти посочват любопитна, но мрачна статистика – през последните десетилетия повече хора са загинали на Етна вследствие на удари от мълнии, отколкото от самата вулканична активност.
Последните смъртни случаи, причинени от изригване на вулкана, са регистрирани през 1987 г.
Снимка: Reuters