Над 20 души загинаха при сблъсъци между общности в Нигерия

Поредният епизод на продължаващото от години насилие в региона, където въоръжени групировки и милиции често нападат местни общности.

15.08.2026 • 17:02 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Над 20 души загинаха при сблъсъци между общности в Нигерия
Над 20 души загинаха при сблъсъци между общности в Нигерия

Над 20 души са били убити при насилие между представители на съперничещите си общности Камбари и Фулани в централната част на Нигерия, съобщиха в събота депутат и местни жители, цитирани от АФП (Agence France-Presse).

Сблъсъците са поредният епизод на продължаващото от години насилие в региона, където въоръжени групировки и милиции често нападат местни общности.

Депутат призова за изпращане на сили за сигурност

Депутатът, представляващ федералния избирателен район Боргу, Джафар Мухамад, потвърди информацията за сблъсъците и съобщи за най-малко 20 жертви. Той призова властите да разположат допълнителни сили за сигурност в района.

По думите му насилието е засегнало няколко етнически групи.

"Повече от 20 души бяха убити в петък, като се смята, че убийствата са извършени от местни милиции. Нуждаем се от тежко въоръжени сили за сигурност, които да овладеят ситуацията".

Местен жител, с когото агенцията е разговаряла, посочи, че боевете са били между общностите Фулани и Камбари.

Регионът от години е жертва на насилие

Щатът Нигер, където са станали сблъсъците, се намира в обширен земеделски район в централната и северозападната част на Нигерия.

От години местните общности са подложени на нападения от въоръжени банди, които крадат добитък, отвличат хора, убиват жители и плячкосват домове.

През последните години в района започнаха да действат и джихадистки групировки, които водят 17-годишен бунт в североизточната част на страната.

Според местни източници те са установили присъствие в щата Нигер и в някои случаи си сътрудничат с криминални банди.

Фулани често попадат между милициите и джихадистите

Конфликтът е особено сложен заради връзките между етническите общности, местните милиции и джихадистките групировки.

Част от бойците от Фулани са били вербувани от джихадистки организации, което на свой ред е довело до ответни нападения от правителствени сили и въоръжени милиции.

При тези репресии често стават жертва цивилни представители на общността Фулани.

През май милиция, действаща съвместно с нигерийската армия, е убила около 40 пастири от Фулани, които били обвинени, че предават информация на джихадистката групировка Ансару.

Нападението е станало в района, близо до който са избухнали и последните сблъсъци.

Според експерти подобни ответни действия са принудили част от Фулани да се присъединят към джихадистки групировки, за да търсят защита за себе си и своите общности.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички