Южна Корея призова Пхенян за мирни преговори

Сеул ще търси гаранции за предотвратяване на конфликт, каза президентът Ли Дже Мьон

15.08.2026 • 09:07 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Южна Корея призова Пхенян за мирни преговори
Южна Корея призова Пхенян за мирни преговори

Президентът на Южна Корея Ли Дже Мьон призова в събота за преговори със Северна Корея за постигане на мирно съвместно съществуване. Той заяви, че Сеул ще търси гаранции за предотвратяване на конфликт и подчерта необходимостта примирието на Корейския полуостров да бъде заменено с "мирен режим".

В реч по случай годишнината от освобождението на Корея от японското колониално управление Ли заяви, че двете Кореи трябва да седнат на масата за преговори и да обсъдят мирното съвместно съществуване.

Призив за диалог за край на Корейската война

Той призова за диалог между Северна Корея и заинтересованите страни за прекратяване на Корейската война от 1950-1953 г., която приключва с примирие, а не с мирен договор. По думите му разговорите могат да включват и мерки за ограничаване на ядрените способности на Пхенян.

Ли заяви, че Сеул ще предприеме превантивни и последователни стъпки за намаляване на напрежението и ще изгради многостепенни гаранции за ограничаване на риска от ескалация.

Призивът на Ли до голяма степен се основава на поетия от него миналата година ангажимент да уважава политическата система на Северна Корея и да търси мирно съвместно съществуване с Пхенян.

Отношенията между двете Кореи остават обтегнати

Отношенията между Северна и Южна Корея остават замразени. Севернокорейският лидер Ким Чен-ун се отказа от политиката на Пхенян за обединение на Корейския полуостров, определи Южна Корея като най-враждебната държава и нареди укрепване на отбраната по границата.

Северна Корея отхвърли предложенията на Ли за диалог, разкритикува плана на Сеул за ядрени подводници и осъди съвместните военни учения на САЩ и Южна Корея като провокации.

По отношение на отношенията с Япония Ли призова двете страни да се изправят пред миналото, като същевременно оставят отворена вратата към бъдещето. Той заяви, че се надява да постави началото на нови 60 години мир и просперитет с Япония като "близък съсед".

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички