Отломки от двигател счупиха прозорец на самолет, пътник едва не излетя през него

Екипажът е взел решение да се върне в Солун, където самолетът е кацнал без допълнителни инциденти

14.08.2026 • 15:14 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Отломки от двигател счупиха прозорец на самолет, пътник едва не излетя през него
Отломки от двигател счупиха прозорец на самолет, пътник едва не излетя през него

Сръбският гражданин Любиша Карович едва не е бил засмукан с главата напред през счупен прозорец на самолет, но е бил спасен, след като други пътници, сред които и съпругата му, са го задържали.

Отломки от счупена перка на двигател са разбили прозорец на самолет малко след излитането му от Гърция.

Това показва предварителен доклад за инцидента, при който пътник е бил частично засмукан през отвора.

Самолетът е изпълнявал полет от Солун до Меминген, Германия, когато по време на набирането на височина е възникнала повреда на перка на втория, десен двигател, съобщава Националният съвет за безопасност на транспорта на САЩ (NTSB).

Отломки пробили корпуса на самолета

"Отломки от двигателя са пробили фюзелажа и налягането в кабината е спаднало", се посочва в доклада.

Екипажът е взел решение да се върне в Солун, където самолетът е кацнал без допълнителни инциденти.

На борда са се намирали двама пилоти, четирима членове на кабинния екипаж и 149 пътници. Според NTSB един от пътниците е получил сериозни наранявания.

От авиокомпанията заявиха, че самолетът е "кацнал нормално", а пътниците са се отправили към терминала, докато бъде организиран заместващ полет.

Съпругата му го задържала за краката

Сръбският гражданин Любиша Карович е бил на косъм от това да бъде засмукан с главата напред през счупения прозорец. Той е бил спасен благодарение на останалите пътници, които са го задържали.

Пред сръбската медия Nova (Нова) съпругата му Светлана Гръкович разказала, че силното понижаване на налягането го е издърпало към прозореца.

"Налягането издърпа Любиша навън. За щастие беше с предпазен колан, но половината му тяло беше извън самолета", каза тя.

"Реагирах веднага и хванах краката му. Помислих си: "Ако ще умираме, ще умрем заедно". Беше ужасно".

Според NTSB гръцките власти са му възложили разследването "изцяло" седмица след инцидента.

До момента е установено, че перките на двигателя са преминали ултразвукови проверки още през май, като тогава "не са били установени проблеми".

Разследващите са установили още, че през 12-те месеца преди инцидента в Солун екипажите на полети са докладвали за четири предполагаеми сблъсъка с птици със същия двигател.

При последвалите проверки по поддръжката не са били установени повреди, но в доклада се отбелязва, че "в два от случаите са били открити останки от птици".

Разследването на инцидента продължава.

Снимка: Magnific


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички