България отпуска 200 000 евро хуманитарна помощ за Ливан и Газа

Доброволни вноски към международни организации за посрещане на най-неотложните потребности

01.07.2026 • 15:50 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
България отпуска 200 000 евро хуманитарна помощ за Ливан и Газа
България отпуска 200 000 евро хуманитарна помощ за Ливан и Газа

България предоставя хуманитарна помощ за населението на Ливан и на Ивицата Газа в отговор на извънредната хуманитарна ситуация в региона на Близкия изток.

Министерският съвет одобри помощта

Министерският съвет одобри предоставянето на хуманитарна помощ за Ливан и за Ивицата Газа под формата на доброволни вноски към международни организации в общ размер на 200 000 евро за посрещане на най-неотложните хуманитарни потребности на ливанското и на палестинското население в резултат на продължаващата извънредна хуманитарна ситуация в региона на Близкия изток.

Средствата ще бъдат разпределени между международни организации

Финансирането ще бъде осигурено от бюджета за официална помощ за развитие и хуманитарна помощ на Министерството на външните работи и ще бъде разпределено по равно между двете хуманитарни ситуации чрез подпомагане на Хуманитарния фонд за Ливан на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси, Световната продоволствена програма за дейността ѝ в Ливан, както и дейността на Международния комитет на Червения кръст, Фонда на ООН за децата (УНИЦЕФ) и Йорданската хашемитска благотворителна организация в Ивицата Газа.

Подкрепа за населението в тежка хуманитарна ситуация

Предоставянето на спешна хуманитарна помощ от страна на България е акт на съпричастност към населението на Ливан и на Ивицата Газа, намиращо се в тежка хуманитарна ситуация в резултат на ескалиралото напрежение в региона на Близкия изток и последвалото масово разселване и ограничаване на достъпа на продоволствена помощ и услуги.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
1
1 rate up comment rate down comment 0
ХА ХА ХА
преди 22 минути
Вместо да заклеймим геноцида на Израел - ние даваме пари, които частично отиват в Израел ... Сигнализирай за неуместен коментар
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички