Доналд Тръмп приключи държавното си посещение в Китай и отпътува за САЩ.
Посещението на президента на САЩ в Китай продължи три дни, през които той имаше доста натоварен график. По време на срещите с президента Си Дзинпин в широк и в тесен състав страните обсъдиха редица актуални въпроси от двустранния и международния дневен ред, включително украинската криза и конфликта на САЩ с Иран.
Тръмп заяви, че по иранския въпрос Вашингтон и Пекин имат до голяма степен сходни позиции – както и Си Дзинпин, той иска прекратяване на въоръженото противопоставяне. Според американския лидер Китай и САЩ също така са сключили "фантастични търговски сделки".
Китайското външно министерство заяви, че посещението е допринесло за укрепването на доверието между лидерите на двете страни.
Преди Тръмп да си тръгне от Китай, Си Дзинпин му показа многовековните дървета в комплекса "Чжуннанхай" в Пекин, където двамата се разходиха в последните часове на държавната визита на американския президент, предаде Reuters (Ройтерс).
Включен микрофон улови част от разговора на лидерите. Тръмп изрази изненада, че някои от дърветата са на 1000 години.
"Нека ви кажа, всички дървета от тази страна са на възраст над 200 до 300 години. А там има някои, които са на повече от 400 години. Има и 1000-годишни дървета на други места", каза Си Дзинпин чрез преводач.
"Толкова дълго ли живеят?" учуди се Тръмп, след което попита дали и други чуждестранни лидери са посещавали комплекса.
"Много рядко. В началото обикновено не провеждахме дипломатически събития тук. Дори след като започнахме да организираме такива, това все още е изключително рядко. Например, Путин е бил тук", отговори китайският лидер.
В края на разходката американският президент заяви, че е готов да продължи да поддържа искрени и задълбочени контакти с китайския президент и с нетърпение очаква да го посрещне във Вашингтон.
Американският лидер бе изпратен до самолета си с церемония с червен килим, почетен караул и в присъствието на китайски официални представители. Преди да се качи на самолета с него разговаря китайският външен министър Ван И, предаде БТА.
Димитър Иванов - Капитана: Преминах химиотерапия след операция
Хванаха нападателя на Ивайло Мирчев, ще го съдят за хулиганство
Путин създаде "Нови хора", за да контролира негативния вот, сега партията е втора политическа сила
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации
Осмоъгълни звезди и зловещо извънземно послание се крият в секретните файлове на ФБР
Британската „Зона 51“ е в центъра на вниманието: Очевидци съобщават за призраци
Мисията Blue Ghost 4 на Firefly премина ключов етап в проектирането си
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Четвъртокласници-доброволци в "Детско полицейско управление" гостуваха на Районен съд-Варна
В Деня на отворените врати десетки ученици се запознаха със спортната слава на Варна
Генетичен тест ще решава кой спортист е мъж или жена за олимпиадите
Джеймисън Гриър: Не съм видял някоя страна да се радва, като ѝ наложат мита - Част 2
Бюджетният излишък на Гърция от 5 млрд. евро надвиши двойно прогнозите за първото тримесечие
КЗК обвини 7 фирми в картел при доставка на болнична храна и оборудване
OTP Group отчете ръст на приходите и печалбата за първото тримесечие
преди 4 часа