Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази оптимизъм относно възможността за постигане на сделка с Иран, като заяви, че Техеран е готов да направи неща, които "не е бил готов да направи преди два месеца".
Той се позова на разбирателство, според което страната няма да притежава ядрено оръжие и ще предаде своя "ядрен прах", предаде CNN (Си Ен Ен).
Иран се съгласява да няма ядрени оръжия
"Така че много важното е, че Иран не притежава ядрено оръжие и те са се съгласили с това. Иран се е съгласил с това и са се съгласили много категорично", каза Тръмп пред журналисти при напускане на Белия дом в четвъртък.
"Те са се съгласили да ни върнат ядрените остатъци, които са дълбоко под земята, заради атаката, която извършихме с бомбардировачите B-2", добави той, визирайки американските удари по ирански ядрени съоръжения миналия юни.
"Така че имаме много споразумения с Иран", каза Тръмп, като похвали преговорите. Иран не е потвърдил, че е приел подобни условия.
Без ядрени оръжия
"Иран иска да сключи сделка и ние преговаряме много внимателно с тях. Трябва да няма ядрени оръжия", заяви Тръмп.
"Това е много важен фактор и те са готови да правят неща днес, които не бяха готови да правят преди два месеца", добави той.
На въпрос относно по-ранно предложение Иран да прекрати обогатяването на уран за 20 години, Тръмп отговори, че няма такова ограничение и че всяко спиране би било дори по-дългосрочно:
"Имаме изявление, много силно изявление, че те няма да имат, отвъд 20 години, няма да имат ядрени оръжия… няма 20-годишно ограничение".
Снимка: Reuters
И Радев потвърди: Военната помощ за Украйна спира, дали сме достатъчно
Руският патриарх Кирил влезе в "черния списък" на ЕС
Вижте къде в София ще спрат водата на 11 юни, четвъртък
Галя Василева се закле като депутат на мястото на Любен Дилов-син
Булозен пемфигоид – защо се появяват мехури по кожата в напреднала възраст?
Какво трябва да знаем за епилепсията?
Дисфункция на лизозомите – какво става, когато неразградените молекули се натрупват в клетката?
Защо слънчевите очила са важни за здравето на очите ни?
НАСА обяви екипажа на „Артемида III“: Четирима астронавти, сред които и първият европеец
Учени предлагат необичайна защита от слънчевите бури
На 9 юни 1985 г. спускаемият апарат „Вега-1“ се отделя за историческа мисия
Първият чех ще лети до МКС през 2027 г.
Няколко района във Варна останаха без вода заради аварии
На днешната дата преди 105 години Варна официално е обявена за морски курорт
Испанската звезда Bebe с концерт във Варна на 12 юни
Зам.-министърът на правосъдието и директорът на ГДИН провериха условията в местата за лишаване от свобода във Варна
Митрофанова: Новото българско правителство засега е готово само устно да подобри отношенията с Русия
Управителят на НЗОК Петко Стефановски подаде оставка
Търсенето при IPO-то на SpaceX е почти четири пъти по-голямо от предлагането
Цената на петрола се стабилизира в сряда*
Каква е дефиницията за успешно лидерство днес?