Русия обяви за "чуждестранен агент" главния герой във филм с "Оскар"

Павел Таланкин спечели наградата за "Най-добър документален филм" на Академията

27.03.2026 • 23:30 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Русия обяви за
Русия обяви за "чуждестранен агент" главния герой във филм с "Оскар"

Русия обяви главния герой на "Оскар"-овия документален филм "Г-н Никой срещу Путин" за "чуждестранен агент". 

Павел Таланкин, който тази година спечели наградата за "Най-добър документален филм" на Академията заедно с американския режисьор Дейвид Боренщайн, е прекарал две години в документиране на провоенна пропаганда в училище в Челябинска област.

По това време той е работил като видеограф на училището и тайно е заснел материали, които по-късно стават основа за документалния филм.

През 2024 г. Таланкин напуска Русия, като успява да изнесе заснетите кадри за нуждите на филма.

В четвъртък руски съд забрани документалния филм в няколко стрийминг платформи, твърдейки, че той насърчава "негативни нагласи" към руското правителство и войната в Украйна.

От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна на 24 февруари 2022 г. властите се стремят да потиснат всяка опозиция към войната и едновременно с това да мобилизират подкрепа сред населението.

Името на Таланкин се появи в официално съобщение на руското министерство на правосъдието в списъка с "чуждестранни агенти".

Без да назовава филма ведомството го обвинява, че е "разпространявал неточна информация" за руското ръководство и "се е изказвал против специалната военна операция в Украйна" — официалният термин на Москва за войната.

Лицата, включени в списъка с чуждестранни агенти, са подложени на тежки бюрократични ограничения и ограничения върху доходите си. Те също така са длъжни да маркират с етикета "чуждестранен агент" всичките си публикации и съдържание в социалните мрежи.

Документалният филм на Павел Таланкин и американския режисьор Дейвид Боренщайн показва две години заснети кадри от училище, където Таланкин е работил като видеограф. Филмът разкрива как учениците са били подлагани на провоенни послания и как пропагандата е прониквала в учебната среда, съобщава " Ал Джазира".

"В името на нашето бъдеще, в името на всички наши деца, спрете всички тези войни сега", заяви той.

Документалният филм предизвика противоречия дори сред руснаците, които са против Путин и войната, като някои критикуваха Таланкин за това, че е заснел колеги и деца без тяхното съгласие за своя таен проект.

Самият Таланкин защитава филма като запис за потомството, показващ как "цяло поколение се е превърнало в гневно и агресивно".

След церемонията по връчването на "Оскарите" говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че не е гледал филма и затова не може да дава коментар.

Снимка: БГНЕС 


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички