Атака срещу болница в региона Дарфур в Судан е отнела живота на най-малко 64-ма души, включително 13 деца, съобщи ръководителят на Световната здравна организация.
Жертви сред пациенти и медицински персонал
Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус съобщи, че сред загиналите са пациенти, две медицински сестри и един лекар.
Атаката е засегнала болницата "Ал-Даеин" в столицата на щата Източен Дарфур – Ал-Даеин.
Още 89 души са ранени, включително осем медицински служители.
Унищожени са отделенията по педиатрия, акушерство и спешна помощ, което прави болницата напълно нефункционална и прекъсва жизненоважни медицински услуги, предаде АФП.
Над 2000 жертви при атаки срещу здравни заведения
Според СЗО общият брой на загиналите при атаки срещу здравни заведения в Судан вече надхвърля 2000 души.
За близо три години конфликт организацията е документирала 213 атаки срещу здравна инфраструктура с общо 2036 жертви.
Суданската правозащитна организация "Emergency Lawyers" твърди, че атаката срещу болницата е извършена от армейски дрон.
Войната между армията на Судан и паравоенните Сили за бърза подкрепа (RSF) започна през април 2023 г. и предизвика една от най-тежките хуманитарни кризи в света.
Разделен контрол над страната
RSF контролират голяма част от региона Дарфур, докато армията държи изтока, центъра и северната част на страната.
И двете страни са обвинявани във военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
ООН съобщава за засилващи се дронови атаки, които причиняват масови жертви, особено в региона Южен Кордофан.
Само през последните години атаките срещу здравни обекти стават все по-смъртоносни, като през 2025 г. са регистрирани над 1600 загинали при такива инциденти.
Върховният комисар на ООН по правата на човека Волкер Тюрк заяви, че е "шокиран" от увеличаващите се атаки срещу цивилни.
Хуманитарната служба на ООН също осъди нападението, като подчерта, че болниците многократно са били мишена по време на конфликта.
Снимка: Reuters
Над 40% от работещите у нас проявяват симптоми на бърнаут, как да ги разпознаем?
Съпругата на Ричард Гиър показа горещо тяло по черен бански
"Топлофикация" даде отговор за аварията с топлата вода в "Редута"
Йотова поставя казуса с Ива Михайлов в Страсбург през септември
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Соларни панели над оризища: По-малко реколта, но 14 пъти по-високи приходи
НАСА сглобява бъдещата лунна база парче по парче
Космическа разходка на 25 август: Астронавтите ще монтират антена
Разгадана е мистерията на пирамидата Уака Пукляна: Откриха доказателства за древен кървав ритуал
Гърция е обхваната от гореща вълна
Откриха останки от дрон на плажа между Албена и Кранево
Йотова няма да свиква Консултативния съвет за национална сигурност
Хороскоп за 23 август 2026
Димитър Стоянов: Американските самолети напуснаха България
Органът за защита на личните данни в Нидерландия наложи рекордна глоба на Uber
Apple за първи път оповести отчетената печалба и платените данъци по страни в ЕС
Ще преосмислят ли ЕС и Турция отношенията си?
Защо Европа не може да избегне последиците от проблемите с дълга на САЩ?