Иран отрече да е изстрелвал ракета към Турция, както съобщи вчера турското министерство на отбраната.
В шестия ден от войната - интензивният обстрел между Иран, САЩ и Израел продължава. Жертвите са над хиляда само в Иран, а Азербайджан е поредната страна, засегната от ескалацията в Близкия изток.
Израел и Иран продължиха размяната на ракетни удари
От Ерусалим съобщиха за експлозии през нощта, но няма информация за пострадали хора. Взривове отекнаха и в иранската столица Техеран. Катар прехвана ракета, изстреляна срещу територията му.
Над столицата Доха имаше нова серия от експлозии. В Абу Даби шестима чуждестранни работници бяха ранени от отломките на свален дрон. Израелската армия заяви, че ударите, които нанася, "все повече разклащат режима" в Ислямската република.
Израел продължава действията и срещу групировката "Хизбула" в Ливан, където са били атакувани над 320 терористични цели.
"През изминалите пет дни Израел и САЩ постигнаха исторически успех в защитата на своите граждани и на цивилизования свят. Операцията "Ревящ лъв" нанася удари по терористичния ирански режим и отстранява екзистенциална заплаха срещу САЩ, Израел, Европа и държавите в Близкия изток. Нашата цел е режимът в Иран, а не иранският народ", заяви Шош Бедросиян от офиса на израелския премиер.
Контрол над Ормузкия проток и инциденти в морето
Иран пък обяви, че негова ракета е поразила американски петролен танкер в Персийския залив. За този инцидент се съобщава в момент, когато Корпусът на революционните гвардейци твърди, че "напълно контролира" Ормузкия проток.
Международна подкрепа и заплахи към Европа
В подкрепа на партньорите си в региона Франция разреши американски самолети временно да използват базите ѝ в Близкия изток. Париж, в същото време, изрази солидарност с Испания, която беше заплашена от Доналд Тръмп с прекъсване на търговските връзки заради позицията й против военната кампания срещу Иран.
"Не сме казвали, че войната ще стигне до Европа. Но ако държавите от Европейския съюз продължават да мълчат за американско-израелската агресия и това нарушение на международното право, те стават съучастници в една несправедливост и ще си платят за това рано или късно", заяви говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаи.
От Техеран се заканиха още, че САЩ горчиво ще съжаляват за "прецедента", при който американска подводница потопи ирански боен кораб край бреговете на Шри Ланка.
Междувременно ирански дронове се взривиха в района на международното летище в Нахичеван, на азербайджанска територия. При инцидента има двама ранени. Иранският посланик беше извикан за обяснение във външното министерство в Баку.
Вижте повече в репортажа.
Първите валежи през август няма да напълнят сухите реки в Европа
Пожар в склад на пловдивски завод, РИОСВ следи въздуха
Шофьор на “Порше” си спретна гонка с полицията и блъсна патрулката
Ясна е фирмата, която ще чисти "Слатина", "Подуяне" и "Изгрев", започва от 7 август
Болест на Бехтерев – как храненето може да подпомогне контрола на заболяването?
МЗ предлага три главни дирекции да поемат дейностите на 28-те РЗИ
Как съкращенията на матката влияят върху имплантацията на ембриона?
Екипът на проф. Габровски вдигна на крака 15-годишен борец след тежка травма и парализа
НАСА ще излъчи 3 „космически разходки“ през август: Първата е днес
Вижте Слънцето както никога досега с най-детайлните изображения в историята
Проект „Дедал“: Термоядрен звездолет можеше да стигне до Проксима Кентавър за 36 години
Половината язовири в света може да спрат да функционират до 2060 г.
Осем задържани след побоя до смърт в Пловдив
Какво ще бъде времето в петък?
Голямо задръстване на пътя Бургас - Варна заради катастрофа
Райони във Варна остават без вода днес
Р. Дечева: Алико Данготе прави нова икономика на Източна Африка с IPO и рафинерия в Кения
Моделите на OpenAI са споделяли хакерски съвети в таен форум преди пробива на Hugging Face
Горящите рафинерии забавят растежа на руската икономика и ускоряват инфлацията
Акциите на гиганта за чипове SK Hynix се сринаха за втори път за седмица
преди 4 месеца