САЩ не отстъпват: Условието е Иран да не притежава ядрено оръжие

Започват ключови преговори в Женева между Вашингтон и Техеран

26.02.2026 • 12:53 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Пореден ден на преговори между Съединените щати и Иран ще се състои в Женева. Очакванията са Техеран да изготви отговор на искането на Вашингтон да прекрати ядрената си програма. 

Разговорите се подновяват на фона на изостреното напрежение между двете страни и заплахите на Доналд Тръмп.

В центъра на разговорите е иранската ядрена програма

По-рано Вашингтон наложи нов пакет от санкции срещу Техеран с цел прекъсване на приходите от петрол. 

Президентът Тръмп е предупреждавал за възможни военни удари, ако Иран не постигне споразумение по ядрената си програма. 

"Президентът беше пределно ясен, че Иран не може и не трябва да има ядрено оръжие. Той ще се опита да го постигне по дипломатически път. Мисля, че принципът е наистина прост - ще проведем преговори с иранците и ще се опитаме да постигнем разумно споразумение. Стига иранците да нямат ядрено оръжие – това е условието", заяви вицепрезидентът Джей Ди Ванс. 

Какво ще предприеме Иран

Иранската страна поддържа позицията си за сделка чрез преговори и дипломация. Външният министър обаче заяви, че страната няма да се спре пред нищо, за да се защити. 

"При последната ни среща с американците постигнахме известен напредък. Но трябва да е ясно едно - ние не разработваме ядрени ракети с голям обсег. Ние не искаме да бъдем заплаха за никого, но искаме да запазим суверенитета си – това е", обясни Абас Арагчи. 

При сключване на сделка се очаква Иран да предостави част от обогатения си уран на трета страна, а останалата да бъде разредена на иранска територия. 

В замяна Техеран може да поиска да бъдат премахнати икономическите санкции.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички