Какво да очакваме от конференцията по сигурността в Мюнхен

Знаково е участието на  американския държавен секретар Марко Рубио

13.02.2026 • 07:33 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Какво да очакваме от конференцията по сигурността в Мюнхен
Какво да очакваме от конференцията по сигурността в Мюнхен

В Мюнхен започва конференцията по сигурността. Една от основните теми на традиционния форум в баварската столица ще бъде способността на Европа в бъдеще уверено да защитава интересите си и да говори с един глас.

Очаква се участието на американския държавен секретар Марко Рубио да върне доверието между трансатлантическите партньори след миналогодишната антиевропейска реч на вицепрезидента Джей Ди Ванс.

Рубио е начело на голяма американска делегация по време на Мюнхенската конференция по сигурността. Това се възприема като признание за значението на трансатлантическите отношения въпреки кризата на доверие.

Рубио ще се обърне към участниците в Мюнхенската конференция в събота и по предварителни данни ще говори за външната политика на Съединените щати.

"Реакцията на Европа на плановете на американския президент Доналд Тръмп да анексира Гренландия показа, че можем", коментира бившият дългогодишен председател на Мюнхенската конференция за сигурност Волфганг Ишингер.

"С огромно съжаление трябва да призная, че преговорите за бъдещето на Украйна се водят без Европа. Ние не съумяхме да се изправим пред руснаците и пред американците като сила от 450 милиона души, без които бъдещето на Украйна не може да бъде решено", заяви още той.

Очаква се президентът на Украйна Володимир Зеленски да оглави украинската делегация дни преди четвъртата годишнина от началото на руската инвазия, съобщи БНР.

Министър-председателят в оставка Росен Желязков ще участва в 62-рата Мюнхенска конференция по сигурността, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет (МС).

Конференцията ще събере близо 50 държавни и правителствени ръководители, които ще направят преглед на предизвикателствата на външната политика и политиката на сигурността. 

В Мюнхен Росен Желязков ще има срещи с главния изпълнителен директор на Rheinmetall AG Армин Папергер, както и с главния изпълнителен директор на "Шварц Групе" Герд Хшановски и други.

 

Конференцията ще бъде открита от германския канцлер Фридрих Мерц, който ще очертае външнополитическите приоритети на Германия.

Снимка: Reuters
 


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички