Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че може да замени изтичащия договор за контрол над ядрените оръжия между САЩ и Русия с "по-добро" споразумение, което да включва и Китай.
Подобен ход би преобърнал десетилетния модел на отношения между най-големите ядрени сили в света.
Но докато Вашингтон и Москва търсят път напред след изтичането в четвъртък на договора, договорен по времето на администрацията на Барак Обама, бивши висши американски служители и анализатори предупреждават, че новото споразумение може да отнеме години и да срещне сериозни препятствия, ако САЩ настояват за участие на Китай и Русия.
Изтичането на "Нов старт" и последиците
С изтичането на Договора за съкращаване на стратегическите оръжия, известен като "Нов старт", САЩ и Русия останаха без основни ограничения върху ядрените си програми за първи път през XXI век.
Това развитие засили опасенията от ново натрупване на ядрени оръжия, което може да изправи Русия и Китай срещу западния алианс, показващ признаци на разединение след завръщането на Тръмп на власт.
"Все още не сме си обърнали гръб. Но това е опасен момент, защото няма нищо планирано. Какви ще бъдат следващите стъпки", каза Роуз Готемьолер - водещият преговарящ на администрацията на Обама по "Нов старт", в интервю за Би Би Си (BBC).
Опити за временно решение
Американски и руски преговарящи тази седмица изглежда са били близо до споразумение за временно спазване на ограниченията от изтеклия "Нов старт".
Пратеникът на Тръмп Стив Уиткоф и Джаред Къшнър по информация са водили разговори с Русия в Абу Даби в рамките на преговорите за войната в Украйна.
Бивши висши служители обаче предупреждават, че подобно временно споразумение вероятно няма да включва същото ниво на прозрачност като официален дългосрочен договор.
Трудности при контрола и проверките
Правилата за спазване и проверка, които стоят в основата на договорите за контрол над въоръженията между САЩ и Русия, обикновено отнемат години за договаряне и не могат да бъдат изработени бързо, подчертават експерти по ядрено неразпространение.
"Това не е нещо, което Стив Уиткоф, Джаред Къшнър и Марко Рубио могат да направят на гърба на салфетка по време на коктейл", коментира бившият високопоставен служител в Съвета за национална сигурност и Държавния департамент на САЩ Лин Ръстън.
Китай, Украйна и геополитическото напрежение
Сблъсъкът около контрола над ядрените оръжия идва в момент на засилено напрежение, след като Москва се сближи с Пекин на фона на конфронтацията със Запада заради войната в Украйна.
Тръмп неведнъж е изразявал подкрепа за ядрен контрол по време на втория си мандат, част от образа си на миротворец, който според анализатори той се надява да му донесе Нобелова награда за мир.
Настояването му обаче Китай да бъде включен в нови преговори може да блокира напредъка.
Пекин заявява, че няма да започне разговори, докато САЩ и Русия не намалят собствените си ядрени арсенали. Не е ясно и как войната в Украйна ще повлияе на преговорите между Белия дом и Кремъл.
Два паралелни подхода
Според източник, запознат с обсъжданията, Белият дом разглежда възможността за двупистов подход – отделни преговори между САЩ и Русия и между САЩ и Китай.
Представител на Белия дом заяви пред BBC, че Тръмп ще определи най-добрия път напред "по собствен график".
"Президентът Тръмп многократно е говорил за заплахата, която ядрените оръжия представляват за света, и е посочвал, че иска да запази ограниченията и да включи Китай в преговорите", допълни той.
В публикация в социалните мрежи в четвъртък Тръмп призова за нов договор за контрол над ядрените оръжия.
"Вместо да удължаваме "Нов старт" (лошо договорено споразумение от страна на САЩ, което освен всичко друго се нарушава грубо), трябва да възложим на нашите ядрени експерти да изработят нов, по-добър и модернизиран договор, който да действа дълго в бъдещето", написа той.
Снимка: Reuters
Иван Шишков: Потопът на „Хемус“ е резултат от изключително лошо техническо решение
На електронни табла на градския транспорт в София се изписва името на песента, с която Дара спечели "Евровизия“
Тръмп заяви, че за Иран "часовникът тиктака"
Столичната община организира музикално парти на открито за победата на Дара в "Евровизия"
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май