Президентът на Съединените щати Бил Клинтън (1993–2001) и Хилари Клинтън са се съгласили да свидетелстват в разследване, свързано с Джефри Епстийн.
Говорителят на Бил Клинтън - Ангел Урена - направи изявлението в отговор на твърдения на ръководената от републиканците Комисия за надзор, че семейство Клинтън са отказвали призовки и са се опитвали да "избягат обвинение в неуважение към Конгреса, като искат специално отношение", предаде Sky News (Скай Нюз).
"Те преговаряха добросъвестно", написа помощникът в X.
Новината дойде дни преди гласуване, което трябва да реши дали срещу двойката да бъдат повдигнати обвинения за наказателно неуважение към Конгреса заради отказа им да се явят пред Комисията по надзор на Камарата на представителите.
Реакцията в Конгреса
Попитан дали Камарата ще отложи гласуванията за неуважение към Конгреса срещу Клинтън, председателят на Камарата Майк Джонсън каза пред Reuters: "Работят по въпроса в момента. Адвокатите разглеждат детайлите".
По-рано Джонсън приветства новината, че Клинтън (1993–2001) и Хилари Клинтън са се съгласили да свидетелстват.
Полетите с Епстийн и последвалите обяснения
След като напусна поста си в началото на 2000-те години, Бил Клинтън е летял няколко пъти със самолета на Епстийн.
По-късно той изрази съжаление за отношенията си с опозорения финансист, като заяви, че не е знаел нищо за престъпната му дейност. Все още не е ясно кога и къде двамата ще дадат показания.
Защо решението се промени
В продължение на месеци Бил и Хилари Клинтън отказваха да свидетелстват пред конгресната комисия, която разследва Джефри Епстийн, съобщи кореспондентът на BBC в САЩ Дейвид Блевинс.
"Нещата се промениха, когато някои демократи в комисията се присъединиха към републиканците при гласуване с препоръка да им бъдат повдигнати обвинения за наказателно неуважение към Конгреса, ако Министерството на правосъдието реши да ги преследва", обясни той.
Това означава, че Бил Клинтън ще бъде първият президент на САЩ от миналото, който се явява пред Конгреса след Джералд Форд през 1983 г., обясни той.
Снимките в досиетата на Епстийн
Снимки на Бил Клинтън в досиетата по случая "Епстийн" попаднаха в заглавията през декември, когато Министерството на правосъдието на САЩ публикува десетки хиляди документи.
На една от снимките Клинтън може да бъде видян в басейн с Гислейн Максуел, а на друга – в джакузи с жена, чиято самоличност не е установена.
В публикувания в петък нов пакет от над три милиона документа, на една снимка се вижда как Клинтън реже парче торта за жена на борда на частен самолет.
Още двама мъже се виждат прави до него, докато ядат тортата. Лицата на две жени на снимката са заличени.
Документите и полетните дневници
Най-новата публикация на документи показва кореспонденция между Максуел и членове на екипа на Клинтън в периода 2001–2004 г.
Полетни дневници също така показват, че Клинтън е летял поне 16 пъти с частния самолет на Епстийн в началото на 2000-те години до различни места, включително Норвегия, Русия, Хонконг и Китай, но не и до острова на Епстийн.
Самото присъствие в тези файлове не е доказателство за каквото и да било нарушение.
В мемоарите си от 2024 г. Citizen: My Life After the White House Клинтън пише: "В крайна сметка, въпреки че това ми позволи да посещавам проекти на моята фондация, пътуването със самолета на Епстийн не си струваше годините въпроси след това".
Слънчево и ясно е в планините, добри са условията за туризъм
Спират водата в част от град Нови Искър утре
Откриха издирваното петгодишно дете живо и здраво
Филип Гунев за казуса с прокурорския син: Корупция е възможна, няма как да го отричаме
Терапевтичен лекарствен мониторинг – кога се измерват нивата на лекарство в кръвта?
Кръш-синдром след земетресение – защо спасеният под отломки остава в риск?
Защо имунната система пропуска част от туморните антигени?
Психология за родители: Следродилна депресия и емоционални колебания
Доказано: Хората наистина имат „трето око“ и ето къде се намира то
„Дронове глухарчета“ могат да картографират подземните лавови тунели на Марс
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Нарушиха желязно правило в емблематична зала в Париж заради Лили Иванова
Грижата за себе си: Тя не е лукс, а основа на пълноценния живот
Министъра на туризма: България е сред най-сигурните държави
Временни промени при влаковете София-Варна на тези дати
Настояват за спешно финансиране на веломрежата във Варна
Мирното споразумение с Иран може да отнеме няколко дни, САЩ извършиха нови удари
Ford рестартира програмата си за Европа със седем нови модела
Цената на петрола се колебае след нови американски удари в Иран*
Русия плаши със системни удари по Киев, Украйна връща механизираните атаки на фронта
преди 3 месеца