Опасно време в Испания. Бурята "Франсис" достигна югоизточната част на Испания тази нощ и предизвика частични наводнения.
Местната управа в Андалусия разпореди евакуация на повече от 470 домакинства заради проливните дъждове, а най-малко 270 инцидента са регистрирани в страната заради опасното време.
Пътуване само при спешност
Бурята, подхранвана от арктически въздушни маси, бележи началото на седмицата с време, по-типично за средата на зимата, отколкото за началото на януари.
Властите призовават хората да бъдат информирани и да избягват ненужни пътувания.
Националната метеорологична агенция на Испания, AEMET, е обявила предупреждение за сняг в 11 автономни области. Кантабрия е изправена пред най-тежките условия, като е в сила оранжево предупреждение поради риска от значителни снеговалежи.
На други места жълти предупреждения са активни в Каталуния, Мадрид, Арагон, Кастилия и Леон, Кастилия-Ла Манча, Астурия, Галисия, Мурсия, Валенсия и части от Андалусия.
Прогнозите са за снеговалежи в много от тези райони, което увеличава риска от нарушения през работната седмица.
Затворени пътища
Съобщава се за проблеми и по главните пътища в Арагон, Мадрид, Кастилия и Леон и части от Андалусия. В някои райони веригите са задължителни, ограниченията на скоростта са намалени, а тежкотоварните превозни средства са забранени за определени участъци.
Няколко планински пътя са напълно затворени поради сняг и лед. Има населени места, които са временно откъснати.
Наводнения
На юг обилните валежи продължават да причиняват наводнения. Тринадесет пътя остават затворени поради наводнения, главно в провинциите Кадис и Малага, като е съобщено за един засегнат път и в Майорка, пише Euro Weekly News.
Каталуния активира своя план за извънредни ситуации при студено време, предупреждавайки, че температурите в Пиренеите могат да паднат до минус дванадесет градуса през следващите дни.
Метеорологични експерти предупреждават, че комбинацията от сняг, лед и замръзнал въздух ще продължи да представлява риск, особено рано сутрин и през нощта, когато пътищата и тротоарите е най-вероятно да замръзнат.
В съседна Сърбия метеоролози също предупреждават за опасно време с червен код за силни снеговалежи и поледици.
Новите правила: Изплащат пенсиите от 4 септември
Радев увери: Българската държава няма да остави своите граждани на стихията
С мисъл за другите: Доли Партън била готова да приема експериментални лекарства за рак
Втори ден има повишение на Дунав в българския участък
АПАЗ: Под 10% от пациентите със сърдечна недостатъчност са прегледани след изписване
Алое вера – летният помощник при изгаряния и кожни раздразнения
Инфекции на кожата с човешки папилома вирус
Оропуш вирус – нововъзникващ арбовирус в Южна Америка с нарастващи огнища
SpaceX започна връщането на Ship 40 в базата Starbase
В Хайнан беше открит международен център за аерокосмически данни
Изненадващо откритие на Марс: Учени намериха вода на най-високата планина
Учени разкриха: Какво крият мистериозните „малки червени точки“ във Вселената
Радев в Струмяни: Няма как да предотвратим обилните валежи
Младежи с кросови мотори са навлезли в резерват „Камчия“
Варна приема аматьорски турнир по плажен волейбол "Живей активно"
Няколко района във Варна са без вода днес
Арестуваха моторист заради отказ да даде проба за наркотици
Повече полети от Германия към българското Черноморие са планирани за 2027 г.
Трейдър: Само конфликт в Тайван може да спре Nvidia след страхотната ѝ прогноза
Доброто настроение стабилизира цената на биткойна около 80 хил. долара
Инфлацията в Испания мина 4%, във Франция се ускори до 2,7%