В Брюкселската декларация, приета на срещата на върха ЕС-Западни Балкани в Брюксел, се казва, че разширяването на Европейския съюз със Западните Балкани ще се осъществява стриктно на принципа на собствените заслуги и при пълно спазване на поетите международни ангажименти, като Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между България и Северна Македония.
Участие взеха държавните ръководители на всички държави кандидати от региона, с изключение на Сърбия.
Лидерите на ЕС и държавите членки, в консултация с партньорите от региона, подчертават, че бъдещето на Западните Балкани е в Европейския съюз и че разширяването представлява геостратегическа инвестиция в мир, сигурност, стабилност и просперитет.
Ускоряването на процеса на присъединяване зависи от достоверни реформи, строга и справедлива условност и напредък, оценяван изцяло въз основа на постигнатите резултати, се посочва в декларацията.
ЕС изрично акцентира, че приобщаващото регионално сътрудничество, помирението и добросъседските отношения остават съществени елементи на процеса на разширяване и изграждането на споделено бъдеще. В този контекст се подчертава необходимостта от добросъвестно и с осезаеми резултати изпълнение на международните споразумения, включително Преспанското споразумение с Гърция и Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с България, пише БГНЕС.
Следващата среща на върха ЕС- Западни Балкани ще се проведе в Черна гора през юни 2026 г.
Снимка: pixabay
Плащаме 23 хил. евро на британец, пребит от фенове на "Левски"
Б.Т.Р. с 11 концерта в страната през 2026 година
Измамиха жена от Димитровград след обещание за дарение
Ефектите от синята светлина върху кожата
Високи температури и сърдечно-съдови заболявания
Влагалищно течение - кога е нормално и кога може да е признак за проблем?
Миризмата на тъмен шоколад може да улесни силовите тренировки
НАСА търси доброволци за симулация на живот на Луната и Марс
5 риби, които са плували още по времето на динозаврите
Учени откриха как да спрат екстремния климатичен феномен Ел Ниньо
Най-мощният телескоп в света започна работа в търсене на тъмната материя
Разрешиха драгажни дейности в пристанищата Варна и Белослав
Коста Стоянов: Не бяхме допуснати до изслушването за дейността на КУБ и Невзоров
Спипаха 43-годишна варненка с наркотици
Задържаха шофьор с 1,2 промила алкохол във Варна, отказал да даде кръвна проба
Горива в България има, но цените пак тръгват нагоре
МАЕ: Световното търсене на петрол ще отбележи първия си годишен спад от 2020 г. насам
Промишленото производство в България продължава да се свива през май
Срещата на върха на НАТО в Анкара беше пропиляна възможност
Въглеродните емисии на Microsoft скочиха с 25% през 2025 г. заради центровете за данни