Хиляди румънци протестират заради съдебната система

Около 700 съдии и прокурори са подписали открито писмо

15.12.2025 • 13:43 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Хиляди румънци протестират заради съдебната система
Хиляди румънци протестират заради съдебната система

Oчаква се шести ден на протести с призив за прочистване на румънската съдебна система, след като в неделя хиляди хора излязоха по улиците на столицата Букурещ и други градове. 

Протестиращите изразиха подкрепа за съдии и прокурори, които сигнализират за системни злоупотреби.

Около 700 румънски съдии и прокурори са подписали открито писмо, публикувано в социалните мрежи, в което се говори за "дълбока и системна дисфункция" в правосъдната система.

Реакция на президента Никушор Дан

Президентът Никушор Дан отговори, като обяви, че ще проведе консултации с представители на съдебната власт на 22 декември. 

Той заяви, че когато толкова много магистрати говорят за "проблем с почтеността в съдебната система, ситуацията е много сериозна".

Писмото беше публикувано, след като независимата медия Recorder излъчи документален филм, в който се твърди, че главни съдии, подкрепяни политически, използват законови вратички за неетични практики. 

Сред тях са съмнителни оправдателни присъди, както и дисциплинарен натиск срещу съдии и прокурори, които подават сигнали за нередности.

Представители на съдебния инспекторат заявиха, че документалният филм е опит за дестабилизиране на правосъдната система.

Масови шествия в Букурещ и страната

Около 10 000 души участваха в шествие в Букурещ в неделя вечерта, скандирайки "Правосъдие, не корупция", "Виждаме ви" и "Независимост, не подчинение". Хиляди протестиращи се събраха и в други градове на Румъния.

"В момента най-видимият ефект в обществото е, че доверието в румънската съдебна система и в това, че все още може да се направи нещо, напълно липсва", заяви Ливиу, 28-годишен физик.

Законодателни промени и европейски мониторинг

Юридически експерти посочват, че поредица от промени през 2022 г., които дадоха на главните съдии в съдебния инспекторат неконтролирани правомощия над подчинените им, са отворили пътя за сегашните злоупотреби.

След присъединяването на Румъния към ЕС през 2007 г. Брюксел постави съдебната ѝ система под специален мониторинг. 

Макар този механизъм да беше премахнат през 2023 г., темпото на антикорупционните разследвания се забави, а съдилищата постановиха редица оправдателни присъди по дела на високо равнище, което породи опасения, че борбата с корупцията отслабва.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички