Журналистите от най-четения вестник в Унгария изразиха шок, след като медийна група, смятана за близка до националистическата партия на премиера Виктор Орбан – "Фидес", закупи таблоида от предишните му швейцарски собственици.
Покупката, която идва в момент, когато Унгария се подготвя за решаващи избори догодина, при които Орбан е изправен пред безпрецедентно обединение на опозицията, се възприема широко като още един опит за увеличаване на правителственото влияние върху медиите.
Сделката и реакцията на редакцията
Проправителствената медийна група Indamedia съобщи в петък, че е купила колекция от унгарски издания от компанията Ringier, включително списание Glamour и популярния таблоид Blikk, чийто новинарски сайт достига около три милиона онлайн читатели месечно.
Главният редактор на Blikk, Иван Жолт Над, заяви в понеделник, че той и още един старши мениджър напускат "по взаимно съгласие" с новия собственик.
"Бяхме назначени преди седем месеца, за да пренасочим Blikk, фокусирайки се не върху сензационността, а върху интересни истории, и да бъдем по-обществено ориентирани – да отразяваме политика, икономика и култура", написа той във Facebook.
Шок и морална дилема сред журналистите
Служители на Blikk заявиха, че са шокирани.
"Почти получих инфаркт, когато чух новината", каза един репортер, пожелал анонимност.
Много от журналистите, които са решили да останат, казват, че се намират в трудна позиция, тъй като вече не са останали много други независими медии, в които биха могли да кандидатстват.
Орбан изгради проправителствена медийна мрежа
През последните 15 години Орбан успя да изгради обширна проправителствена медийна мрежа, която подсилва имиджа му и влияе на общественото мнение.
Докато големите медийни сделки обикновено се случват след избори или по време на по-тихи политически периоди, покупката на Ringier Hungary идва по-малко от шест месеца преди парламентарните избори през април, предаде The Guardian (Гардиън).
Вестникът Blikk се смяташе за основна цел на Орбан и партията му в момент, когато проучванията показват, че те имат реален опонент за първи път от повече от десетилетие.
Снимка: Reuters
Само три години затвор за смъртта на млада жена в Бегово
Тенденции при банските за лятото
ЕС удари със санкции компании, следящи комуникациите в Русия
КЗД: Коригиращите корсети за деца със сколиоза да се заплащат от НЗОК
Третичен сифилис - кои органи засяга?
Множество ужилвания от пчели и оси – как отровата уврежда органите без алергия?
Зъбният камък: тихият разрушител на здравите зъби
Китайски космически апарат се приближи до мистериозен обект близо до Земята
Назрява война между хора и слонове за територия в африканската савана
ЕКА ще търси следи от древен живот в глинени находища на Марс
Разкриха мистерията с масовата смърт на морски обитатели в Австралия
Какво време ни очаква във вторник?
Български гвардейци ще се включат във военния парад за националния празник на Франция
Съдът образува дело срещу строежа в „Чайка"
От валути до акции: как се формират възможностите на Forex пазара?
Франция спира ядрените си реактори заради екстремните горещини
Срещата на върха на НАТО в Анкара беше повече предупреждение, отколкото бягство
Стратегията на Майкъл Сейлър увеличава резервите до 3 млрд. долара чрез продажба на акции
ЕС внася рекордно високи обеми руски втечнен газ