Ню Йорк избра Зохран Мамдани за кмет

Сред предизборните му обещания са безплатни детски градини, безплатен градски автобусен транспорт

05.11.2025 • 06:39 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Кандидатът на прогресивното крило на Демократическата партия Зохран Мамдани беше избран за кмет на Ню Йорк, съобщи Асошиейтед Прес.

34-годишният щатски законодател ще стане най-либералният кмет на града от поколения насам, отбеляза агенцията.

Мамдани спечели надпреварата срещу бившия губернатор Андрю Куомо и републиканеца Къртис Слиуа.

Сега му предстои да се справи с постоянните нужди на най-големия американски град и да изпълни амбициозните – според скептиците нереалистични, обещания от кампанията си.

Първият мюсюлманин, заемащ кметски пост

С победата си демократичният социалист ще влезе в историята като първия мюсюлманин, първия човек от южноазиатски произход и първия роден в Африка, заемащ кметския пост. Той ще стане и най-младият кмет на града от повече от век, когато встъпи в длъжност на 1 януари.

Сред предизборните обещания на Мамдани са безплатни детски градини, безплатен градски автобусен транспорт, общински хранителни магазини и създаването на нов Департамент за обществена безопасност, който да изпраща специалисти по психично здраве, вместо полицаи, при определени спешни сигнали.

Не е ясно как Мамдани ще финансира тези инициативи, като се има предвид твърдата съпротива на губернатора от Демократическата партия Кати Хоукъл срещу призивите му за повишаване на данъците за богатите, посочи Асошиейтед Прес.


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички