Над 70 000 души се евакуират във Филипините заради приближаващия тайфун "Калмаеги"

Бурята идва с пориви на вятъра от 150 км/ч

03.11.2025 • 13:48 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Над 70 000 души се евакуират във Филипините заради приближаващия тайфун
Над 70 000 души се евакуират във Филипините заради приближаващия тайфун "Калмаеги"

Днес в източната част на Филипините е наредена евакуация на десетки хиляди хора и е издадена забрана на рибарските лодки да излизат в морето, тъй като тайфунът "Калмаеги" се приближаваше от Тихия океан, информира Swedenherald.

За проливни дъждове и потенциално смъртоносни вълни с височина над три метра предупредиха властите във Филипините.

Около 235 километра източно от град Гуиуан в провинция Източен Самар е забелязан тайфунът "Калмаеги". Той е с постоянни ветрове до 120 километра в час и пориви до 150 километра в час.

Според метеоролозите бурята ще се придвижи на запад през нощта и ще засегне централните островни провинции.

Над 70 000 души в крайбрежните градове Гуиуан, Мерседес и Салседо е наредено да се преместят в евакуационни центрове или бетонни къщи и сгради, сертифицирани като достатъчно здрави, за да издържат на удара на тайфуна.

Докато тайфунът продължава навътре в сушата, изглежда, че ще премине остров Себу, където много хора все още се възстановяват от голямото земетресение на 30 септември, където на повече от 70 000 домакинства е наредено да се евакуират.

Снимки: БГНЕС


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички