Френският министър на вътрешните работи потвърди, че Никола Саркози ще бъде охраняван от двама служители по сигурността, докато изтърпява присъдата си в затвора.
Присъдата му идва след продължили с години съдебни дела по обвинение, че бившият френски консервативен лидер е получавал суми в брой от либийския лидер Муамар Кадафи за своята предизборна кампания през 2007 г.
Двамата охранители ще бъдат настанени в съседна килия
Министърът на вътрешните работи Лоран Нунес заяви пред медиите, че Саркози се възползва от "специална охрана, предвид статута му и заплахите срещу него", и че "тази мярка действително е запазена и по време на задържането му".
Двамата служители ще бъдат настанени в съседна килия в парижкия затвор "Ла Сантé", където Саркози беше изпратен във вторник.
Очаква се Саркози да бъде настанен в килия в изолираното или т.нар. "VIP" крило на затвора, за да се избегне контакт с други лишени от свобода. При тези специални условия затворниците имат право на една разходка дневно, сами, в малък двор.
Саркози ще може също да получава посещения три пъти седмично, предаде Le Monde.fr.
Първият бивш лидер от ЕС зад решетките
Саркози, който беше президент на Франция от 2007 до 2012 г., беше признат за виновен миналия месец за "престъпно сдружаване", с цел да осигури финансиране на кампанията си с пари от режима на Муамар Кадафи в Либия.
Той беше осъден на пет години затвор.
Саркози е първият държавен глава от страна членка на Европейския съюз, изпратен в затвора, както и първият френски лидер, лишен от свобода след Филип Петен.
След загубата си на изборите през 2012 г. Саркози се сблъсква с поредица от съдебни дела, като вече е осъждан по две други дела.
Заради ниското ниво на Дунав: АЕЦ "Козлодуй" може да спре, а България няма план
Рецептата Dnes: Вкусно тирамису
Туби, щайги: Как българите си запазват паркоместа?
Само за пет години кафето в Италия е поскъпнало с 25%
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Астрономи откриха следи от древно галактическо сливане, оформило Млечния път
Соларни панели над оризища: По-малко реколта, но 14 пъти по-високи приходи
НАСА сглобява бъдещата лунна база парче по парче
Космическа разходка на 25 август: Астронавтите ще монтират антена
Стотици варненци станаха част от „Най-дългата вечеря на плажа“ в "Аспарухово"
Ясен Петров се извини на феновете на Спартак след срамната загуба
Жълт код за горещини в почти цяла България
Огнеборците са реагирали на 140 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (23 август)
Повечето зеленчуци и плодове са били с по-ниски на борсите у нас и през тази седмица
Казахстан гласува на парламентарни избори с до голяма степен предизвестен резултат
Зеленски се срещна с бившия пратеник на САЩ Кийт Келог, Украйна отново удари търговски складове
AI компаниите стават все по-значими играчи на световния пазар на първокласни офис площи