Темата за връщането на смъртното наказание в Русия отново се оказа в дневния ред на държавното ръководство.
Руският главен прокурор Игор Краснов заяви на заседанието на комисия в Съвета на федерацията, че връщането на смъртното наказание в Русия е невъзможно.
"Моето мнение е категорично: това е невъзможно и позицията на държавата по този въпрос е окончателна. Тя се основава на фундаменталните решения на Конституционния съд на Руската федерация", каза Краснов.
Той отбеляза, че разбира желанието за справедливо възмездие.
"Вярвам, че в това отношение принципът за неизбежност на наказанието за извършителите на престъпление и такива общественоопасни деяния трябва да бъде изцяло приложен. И като цяло трябва да осигури справедливо наказание за такива престъпници", отбеляза главният прокурор.
Позицията на Путин
Руският президент Владимир Путин има изразена от години позиция относно възможността за връщане на смъртното наказание.
"Позицията на президента Путин относно мораториума върху смъртното наказание е добре известна и последователна", подчерта говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.
В края на 2024 г. Путин заяви, че руските власти няма да налагат смъртно наказание дори по време на специалната военна операция, въпреки че значителен брой граждани и политически фигури постоянно повдигат този въпрос.
Държавният глава отбеляза, че руските власти дори вземат редица мерки за повишаване на хуманността на съдебната система.
Настояване за смъртно наказание като присъда
Председателят на партията "Справедлива Русия – за истината" Сергей Миронов, изпрати през лятото писмо до Путин с искане за преразглеждане на позицията на Конституционния съд относно смъртното наказание. Искането е за отмяна на мораториума.
Валери Зоркин, който е председател на Конституционния съд на Руската федерация, заяви, че връщането на смъртното наказание в Русия може да се случи само при приемането на нова Конституция.
Въпреки недоволството: Проф. Дачем няма да подава оставка като ректор на НАТФИЗ
Още един "герой": Хванаха шофьор с рекордните 4,60 промила алкохол в кръвта в Бистрица
Д-р Георги Георгиев: Пациентите ми обикновено съжаляват, че не са дошли по-рано
Биомаркерите – важни показатели в диагнозата и проследяването на редица заболявания
СЗО: Почти 40% от случаите на рак са предотвратими
Съвети за грижа за кожата при тинейджърите
Учени откриха шесто чувство, за което малцина са чували
Космическият боклук в орбита около Земята се увеличава – колко опасен е
Астрономи откриха нова екзопланета, по-голяма е от Юпитер
ДНК от фъстъци, банани, котки и пилета откриха по Торинската плащаница
Президентът към бразилските национали: Как не ви е срам?
Цветелина Бориславова вече не е почетен консул на Исландия в София
Хванаха шофьор с 4,60 промила алкохол и конфискуваха колата му
Парламентът прие на първо четене законопроекта за Бюджет 2026
Продажбите на Johnson & Johnson надминаха очакванията на анализаторите
Ще изгради ли Старият континент дигитален суверeнитет с 28-я европейски режим
Пентагонът блокира публикуването на прегледа на програмата F-35 на стойност 1,6 трлн. долара
„Адванс Терафонд“ е продало над 6000 дка земеделска земя за полугодието