Франция е изправена пред рецесия

Трайната политическа криза предизвиква безпокойство на финансовите пазари 

02.09.2025 • 14:13 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Синдикатите обявиха национални стачки.
Синдикатите обявиха национални стачки.

Във Франция има истински риск от рецесия. За това алармира председателят на предприемаческия съюз MEDEF Патрик Мартин.

Според него страната вече е в много тежка ситуация: "Поръчки няма, митата оказват негативно влияние и френската заплаха отново става факт".

Трайната политическа криза във Франция предизвиква безпокойство на финансовите пазари и критики от страна на икономистите. Техен обект е най-вече продължаващата несигурност, която парализира инвестиционните и потребителските намерения. Държавния дълг расте, а в същото време е много трудно да бъде овладян дефицитът.

Премиерът Франсоа Байру е напът да се прости с поста си заради спорове по неговата строга програма за икономии. Изглежда почти сигурно, че той ще загуби вота на доверие, планиран за осми септември, с който свързва възлизащ на 43,8 милиарда евро пакет от данъчни увеличения и намаление на разходите, отбелязва ARD, цитирана от DW.

С дълговата квота от 114 процента спрямо БВП Франция далеч надхвърля средните нива за Еврозоната. Европейските правила определят горна граница от 60 процента. 

Същевременно трудната геополитическа ситуация се отразява на конюнктурата. Очакванията на експертите са за ръст в БВП едва от 0,6 процента през тази година - след 1,1 през 2024 г.

Синдикатите обявиха национални стачки и демонстрации против държавния курс за икономии.

Купувачите на облигации искат по-високи рискови премии, а банките в страната също са под натиск вследствие на политическите сътресения.

Председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви по този повод, че наблюдава "много внимателно" рисковите премии при френските държавни облигации. Интервенция на МВФ засега не изглежда вероятна, но всеки риск от падане на правителство в Еврозоната е основание за загриженост, смята Лагард.

Снимка: БГНЕС
 


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички