Ураганът "Ерин" носи страховити вълни и течения, остави стотици хиляди без ток

На Бахамските острови и Търкс и Кайкос е издадено предупреждение за тропическа буря

18.08.2025 • 14:25 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Това е първият ураган за сезона в Атлантическия океан.
Това е първият ураган за сезона в Атлантическия океан.

Ураганът "Ерин" се засили до четвърта категория, а властите предупреждават за животозастрашаващи вълни и мъртви течения по Източното крайбрежие на САЩ.

Дъждовете, причинени от бурята, вече започват да достигат Бахамскиte острови, както и островите островите Търкс и Кайкос, където е издадено предупреждение за тропическа буря.

Макар че не се очаква "Ерин" да достигне сушата на островите, прогнозите са, че ще донесе обилни валежи.

"Ерин", първият ураган за сезона в Атлантическия океан през 2025 г., се задълбочи и засили в събота, достигайки пета категория, преди временно да отслабне, като сега отново набира сила.

Бахамците трябва да намерят най-близките убежища

Над 150 000 души останаха без електричество в Пуерто Рико, след като силните ветрове повредиха електропреносната мрежа, съобщиха от местната енергийна компания. Оттам допълниха, че са извършени аварийни ремонти и до неделя вечер местно време 95% от клиентите ѝ вече са имали ток.

Въпреки че не се очаква бурята да удари директно островите, Агенцията за управление на риска при бедствия на страната призова жителите да бъдат подготвени.

Управляващият директор Аарон Сарджънт призова бахамците да проверят кои укрития са най-близо до тях и да се подготвят с алтернативни варианти, в случай, че първото убежище е препълнено.

"Тези бури са много непредсказуеми и могат внезапно да сменят посоката си", поясни той.

Ураганът е опасен

Според прогнозата на NHC, "Ерин" ще премине източно от югоизточните Бахамски острови днес и ще се придвижи между Бермудите и Източното крайбрежие на САЩ в средата на седмицата. Те също предупредиха, че "Ерин" ще остане "голям и опасен ураган" през този период.

Властите наредиха задължителна евакуация на остров Хатерас, предупреждавайки, че пътят, свързващ Хатерас с другите острови, може да стане непроходим.

Метеоролозите също предупредиха за опасни мъртви течения, които могат да засегнат цялото Източно крайбрежие на САЩ.

Снимка: Reuters


  • Последни
  • Четени
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички