Голям горски пожар в една от най-популярните туристически дестинации - остров Крит, продължава да бушува неконтролируемо, след като избухна в сряда следобед.
Огънят е тръгнал от труднодостъпна гориста местност близо до община Йерапетра, но вследствие на ураганни ветрове пламъците бързо са се разпространили на юг, застрашавайки домове, туристически обекти и важна инфраструктура.
Около 3 000 жители са били евакуирани и настанени във временни приюти. По данни на аварийните служби, фронтът на пожара вече се простира на повече от 6 километра, което прави овладяването му все по-трудно.
Местните жители и туристите са призовани да избягват пътувания
Местните власти са затворили основни пътища и са посъветвали жителите и туристите да избягват всякакви несъществени пътувания.
Регионът е покрит с гъст дим, който е достигнал до плажове на няколко километра от пожара.
Над 2700 служители на аварийните служби изпратени за овладяване на пожара
Гърция е задействала мащабна аварийна операция. Повече от 2700 души от различни служби са изпратени в засегнатия район, подкрепени от осем противопожарни самолета, 12 хеликоптера и цял автопарк от пожарни камиони и специализирано оборудване.
Евакуации и настаняване в приюти
Властите са издали заповеди за евакуация на няколко населени места, включително Ахлия, Галини, Агия Фотия, Ферма и Куцунари. Аварийните екипи работят неуморно, за да изведат жителите и туристите на безопасно място.
В Агия Фотия жители описват разрушенията като "библейски", заявявайки, че огънят е унищожил всичко по пътя си.
Евакуираните са преместени във временни приюти, включително в закрита баскетболна зала в Йерапетра, както и в различни хотели в други части на острова, информира "Мирър".
Според метеорологичната прогноза на Британската метеорологична служба, днес в Ираклион, на остров Крит, се очакват максимални температури от 29°. Прогнозата предвижда температурите да достигнат до 37°C във вторник и сряда следващата седмица.
"Ситуацията е много трудна. Пожарът е изключително труден за овладяване. В момента не могат да го спрат", казва служител от Гражданска защита.
Местни жители определят пожара като "пълна катастрофа".
Към момента няма съобщения за жертви, макар че няколко души са били откарани в болница с дихателни проблеми.
Василев категоричен: Опозиция сме, няма да подкрепим ПБ
Сигнали за кучета: Насилие, тормоз, зарязани кутрета, фалшива епикриза
Тръмп: Папата излага католиците на риск
Мицкоски нападна политическите опоненти с темата "България"
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
Двама нови заместник-кметове влизат в екипа на Благомир Коцев
"Възраждане" поискаха от Йотова референдум за връщане лева
Литовката, наръгала четирима във Варна, е в психиатрията, задържаха я за 72 часа
Асен Василев: Новото правителство влиза с буфер от около 4 милиарда евро
Варна ще харчи 79 млн. евро за 5 години за чистотата в града
Coinbase съкращава 14% от персонала си заради нестабилността и АІ
Газът за българския бизнес е най-евтиният в ЕС в края на 2025 г.
Къмпинг „Градина“ с изненада през май: резервирате 3 нощувки, получавате 4-та подарък
Приключи кандидатстването за Real Estate Business Awards 2026 при засилен интерес и силна конкуренция